(fot. UG Goczałkowice-Zdrój)

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Goczałkowice-Zdrój
18.12.2020, 08:36

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska.

Radni wystąpili z apelem do premiera o podjęcie kompleksowych rozwiązań prawnych wspierających branżę uzdrowiskową oraz zapewniających rekompensatę z tytułu konsekwencji związanych z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski.

O trudnej sytuacji Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój wójt gminy wraz z radnymi rozmawiali z prezesem placówki Tomaszem Kordonem 8 grudnia podczas łączonego posiedzenia komisji Rady Gminy. Działalność uzdrowiska została wstrzymana wiosną br., co przyniosło dotkliwe skutki finansowe samemu Uzdrowisku, jak również gminie jako jednostce samorządu terytorialnego. Pomimo tego, iż zapadła decyzja o kontynuowaniu leczenia w Oddziale Rehabilitacyjnym, liczba  pacjentów, którzy podejmowali się przyjazdu do Uzdrowiska była znikoma. Duży wpływ na to miał fakt, że przez kilka miesięcy w placówce funkcjonowało izolatorium.

„Według danych Zarządu Spółki Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój sp. z o. o., na dzień 31 października 2020 r. strata z działalności Uzdrowiska wyniosła 9,3 mln zł. Listopad i grudzień pogłębiają ten stan, w wyniku czego na koniec 2020 r. strata może wynieść nawet kilkanaście mln złotych, zwłaszcza, że przychody z działalności podstawowej są na bardzo niskim poziomie, a zobowiązania wymagalne lawinowo rosną. Taka sytuacja występuje w całej branży uzdrowiskowej i dotyczy wszystkich gmin uzdrowiskowych, które z uwagi na swoją specyfikę i odrębność ustrojową określane są mianem gmin monofunkcyjnych” - czytamy w apelu.

„Wywołany przez pandemię COVID-19 krajowy i ogólnoświatowy kryzys gospodarczy spowodował w naszej gminie skumulowanie wszystkich negatywnych skutków, jakie występują w gospodarce i samorządach. Dlatego z niepokojem przyjęliśmy fakt, że kolejne rozwiązania prawne (tarcza antykryzysowa) nie objęły branży uzdrowiskowej. Bez pomocy rządowej, pomimo wszelkich starań, dalsze istnienie Uzdrowiska o ponad 160-letniej tradycji leczenia jest zagrożone” - podkreślono w apelu.

Rada Gminy zaapelowała o wprowadzenie rozwiązań osłonowych, które pozwolą spółce przetrwać pandemię, a w przyszłości kontynuować dotychczasową działalność. Apel zostanie przekazany Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkowi Województwa Śląskiego oraz organom stanowiącym gmin z terenu powiatu pszczyńskiego.

(źródło: UG Goczałkowice-Zdrój)

 

KK

T G+ F

Komentarze:

Claudia Klein 2023-09-04 godz. 14:04
Witam, nazywam się Claudia Klein, jestem dyrektorem finansowym, udzielam pożyczek i innych usług finansowych oraz reprezentuję Spotcap Global Financial Services. Spotcap Global Financial Services to kompleksowa i godna zaufania firma pożyczkowa, która oferuje wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, takie jak; Pożyczka osobista, pożyczka biznesowa, pożyczka hipoteczna i wiele innych. Jeśli pilnie potrzebujesz usług pożyczkowych, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819 | i uzyskaj pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro z oprocentowaniem 3% rocznie z okresem spłaty od 1 do 30 lat. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej od lokalnych banków lub innych instytucji finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska zdolność kredytowa lub z innych powodów Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasz serwis jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować transakcje kiedykolwiek i gdziekolwiek tego potrzebujesz Świadczymy całodobowe usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań/pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819 | & Natychmiast otrzymaj odpowiedź Twoja rodzina, przyjaciele i współpracownicy nie muszą wiedzieć, że brakuje Ci gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

emonty dróg, wsparcie szpitala, finansowanie powiatowej oświaty i komunikacji - to najważniejsze wydatki w budżecie na 2021 rok. Na 21 zadań...