Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu

Pszczyna
16.12.2020, 10:46

O etapach przygotowań pilotażowego programu dla Pszczyny związanego z likwidacją niskiej emisji rozmawiał burmistrz Dariusz Skrobol z ministrem klimatu Michałem Kurtyką. Spotkanie miało miejsce we wtorek, 15 grudnia w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

Na spotkaniu z ministrem obecni byli również wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża oraz prezesi Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wizyta w Pszczynie była okazją do zaprezentowania efektów prac zespołu, którego zadaniem jest doprecyzowanie porozumienia, jakie gmina Pszczyna będzie realizowała w ramach pilotażowego programu proekologicznego.

- Zrobimy wszystko, aby w pierwszych miesiącach nowego roku podpisać porozumienie i przejść do realizacji wniosków związanych z wymianą kolejnych kotłów. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy wymieniając kotły węglowe zamieniali je tylko i wyłącznie na piece opalane paliwami płynnymi. Już dzisiaj wiemy, że do końca 2035 roku planowane jest wprowadzenie zakazu palenia węglem. Musimy myśleć przyszłościowo, aby za kilka lat nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z kolejnymi ograniczeniami, które z pewnością zostaną wprowadzone - powiedział burmistrz Dariusz Skrobol.

Przygotowywany program dla Pszczyny będzie oparty na rozwiązaniach projektu Czyste Powietrze połączonego z Programem Ograniczania Niskiej Emisji.

Strony zapowiadają zintensyfikowanie działań informacyjno-edukacyjnych, ogromne wsparcie w zakresie przygotowywania wniosków, a także współpracę z sołtysami oraz przewodniczącymi zarządów osiedli. Takie przedsięwzięcia będą wsparte bezzwrotnymi środkami.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiedział, że niewiele jest tak świadomych samorządów w zakresie ochrony środowiska, jak Pszczyna.

Na spotkaniu przedstawiono projekt nowych rozwiązań, które będą dedykowane wspólnotom mieszkaniowym, aby właściciele budynków wielorodzinnych chętniej decydowali się na modernizację systemów grzewczych.  

- Przed nami potężne wyzwanie. Docelowo w najbliższych latach będziemy chcieli wymienić ponad 7 tys. kotłów - powiedział burmistrz Skrobol.

(źródło: UM)

 

KK

T G+ F

Komentarze:

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”