Centrum przesiadkowe z nominacją do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w."

Powiat
17.03.2020, 10:43

"Obiekt Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie jako najciekawsza modernizacja ukończona do 2019 roku, przeszedł pomyślnie procedury konkursowe i zakwalifikował się do udziału w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." - informuje Roman Pikuła, prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Inwestycja zrealizowana końcem ubiegłego roku przy ul. Sokoła w Pszczynie jest jedną z ok. 200 najlepszych modernizacji i budów, które wezmą udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w.”.

Pszczyńskie centrum znajdziemy w kategorii „nowy obiekt użyteczności publicznej”. Ten plebiscyt internetowy na najpopularniejsze budowy i modernizacje w Polsce ruszy 23 marca o godz. 12.00 i potrwa do 29 marca do godz. 12.00. Głosować będzie można na stronie: www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/1691/object/1900/powiatowe-centrum-przesiadkowe-w-pszczynie

Celem plebiscytu „Modernizacja Roku& Budowa XXI w." jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, patronat nad konkursem sprawują: Minister Edukacji Narodowej, przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Przypomnijmy, że największa w historii powiatu pszczyńskiego inwestycja polegała na budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie prowadzącego do niego układu drogowego i budowie parkingów dla samochodów i rowerów. W listopadzie 2019 r. oddano do użytku obiekt do obsługi pasażerów z poczekalnią, pomieszczeniami do kierowania ruchem, ogólnodostępnymi toaletami i pokojem dla rodziców z dzieckiem. Przy budynku znajduje się wiata przystankowa z sześcioma stanowiskami, z których odjeżdżają autobusy kilkunastu lokalnych, regionalnych, a od marca 2020 r. także międzynarodowych linii. Inwestycja powstała w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, w niezagospodarowanej dotąd dzielnicy Pszczyny. To nowoczesny obiekt, a jednocześnie nawiązujący architekturą, stylem i materiałami do zabytkowego budynku dworca.

Obiekt jest energooszczędny. Został wyposażony w elektroniczne rozkłady jazdy, tablice informacyjne, a także infokioski, z których pasażerowie pozyskują informacje o powiecie i komunikacji. Na placu przed budynkiem został wyeksponowany fragment schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej.

Przy centrum przesiadkowym powstał parking dla rowerów na 180 miejsc, parkingi dla samochodów na niemal 200 miejsc oraz nowy, siedmiostanowiskowy postój taksówek. Gruntownie przebudowany został układ drogowy w rejonie ulic Sokoła, Plac Dworcowy i Kościuszki. Przebudowano instalacje, ulice oraz chodniki, powstały nowe ciągi pieszo-rowerowe i pieszo-jezdne.

Budowa centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy kosztowały ponad 17,8 mln zł. Niemal 15,2 mln zł powiat pszczyński pozyskał na ten cel z funduszy europejskich.

Inwestorem był powiat pszczyński, wykonawcą konsorcjum firm - lider: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k. oraz partnerzy - Firma Budowlana „Mazur” Sławomir Mazur oraz PB Mazur Sp. z o.o. Obiekt zaprojektowała firma Szafron Szendzielorz Projekt ze Studzienic.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Komentarze:

Urząd Miejski przygotowuje pomoc dla przedsiębiorców

Urząd Miejski przygotowuje pomoc dla przedsiębiorców

W Urzędzie Miejskim w Pszczynie trwają intensywne prace nad przygotowaniem oferty pomocowej dla przedsiębiorców działających na terenie gminy
Nowe laptopy dla szkół i przedszkoli

Nowe laptopy dla szkół i przedszkoli

Gmina Pawłowice ubiega się o dotację na zakup sprzętu do nauki zdalnej
Pogotowie otrzymało maseczki ochronne

Pogotowie otrzymało maseczki ochronne

piątek 3 kwietnia burmistrz Dariusz Skrobol przekazał pierwszą partię jednorazowych maseczek. Zapowiedział również, że zrobi wszystko, aby do siedziby...
Pierwsza pomoc dla przedsiębiorców. PUP przyjmuje wnioski

Pierwsza pomoc dla przedsiębiorców. PUP przyjmuje wnioski

ierwsza pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej trafia do przedsiębiorców z terenu powiatu pszczyńskiego. W przyszłym tygodniu uruchomione zostaną...
Mieszkańcy gmina Pszczyna szyją maseczki

Mieszkańcy gmina Pszczyna szyją maseczki

nicjatywę szycia maseczek na terenie gminy Pszczyna rozpoczęły Katarzyna Wyroba oraz Joanna Skrzypczyk. Dzisiaj w akcję zaangażowało się ponad dwieście...
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu

Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu

o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy będziesz miał więcej czasu na zarejestrowanie samochodu oraz zawiadomienie o zbyciu lub nabyciu pojazdu już...