Cieszyn: festiwal Wakacyjne Kadry już wkrótce

09.07.2006, 13:49

Cieszyn

12 lipca rusza Cieszyński Festiwal Filmowy „Wakacyjne Kadry". Miasto chce, by godnie zastąpił on Festiwal Era Nowe Horyzonty, który po konflikcie władz Cieszyna z Romanem Gutkiem przeniósł się do Wrocławia.

"Wakacyjne Kadry" otworzy koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara o godz. 19:30 w Kościele Jezusowym, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

„Wakacyjne Kadry" - to przede wszystkim konkursowy przegląd aktualnej twórczości kinowej i telewizyjnej. O statuetki Złotych Podków w różnych kategoriach (m.in. najlepszy film, najlepszy debiut, najlepsza kobieca i męska rola pierwszoplanowa) będzie walczyć 11 filmów fabularnych, 20 dokumentalnych oraz 15 etiud studenckich. Dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Dudziewicz, przyzna również nagrodę za najlepszy debiut w sztuce filmowej, dla jednego z debiutantów w swojej specjalności. Cieszyn.Film.Festiwal w dużym stopniu eksponować będzie sztukę montażu filmowego. Najlepszemu montażyście filmu fabularnego i dokumentalnego zostaną wręczone Złote Nożyczki. Montażu będą także dotyczyć warsztaty w Domu Narodowym 13 i 14 lipca w godz. 10-14. W sobotę natomiast, odbędą się w tych samych godzinach warsztaty filmu animowanego.

Integralną częścią „Wakacyjnych Kadrów" będzie przegląd filmów Curtis"a Burz"a, międzynarodowy konkurs filmów studenckich „sChOOL film" i monograficzny przegląd twórczości Juliana A n to n iszczą ka. Będzie można także zobaczyć filmy animowane ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, filmy wyróżnione przez publiczność na I i II Festiwalu Filmu Wyż"70, jak również dokumenty filmowe Instytucji Filmowej Silesia oraz wielkie widowiska Andrzeja Wajdy (filmy „Ziemia obiecana", „Wesele", „Danton" oraz „Pan Tadeusz"). Te ostatnie będą uzupełnione wystawą projektów kostiumów Barbary Ptak do „Ziemi obiecanej".

Niewątpliwą atrakcją będą także projekcje plenerowe, w czasie których będzie można obejrzeć muzyczne filmy o tańcu, „Chicago" oraz "Rytm to jest to", na ekranie o wymiarach 16/9 metrów, ustawionym w sobotę i niedzielę na cieszyńskim rynku.

„Wakacyjne kadry" otoczone są również niezwykłymi imprezami towarzyszącymi. W kinie „Piast" wystawionych zostanie ponad 150 ekslibrisów Krzysztofa Kmiecia. W Domu. Narodowym Ewa Michalska pokaże swoje szkło artystyczne, a Andrzej Renes wraz z synem Krzysztofem udostępnią rzeźby na plenerowej wystawie na Wzgórzu Zamkowym.
Ciekawym uzupełnieniem całości będą koncerty zespołów „Negatyw", „Tribe" oraz gitarzysty Apostolis"a Anthimos"a („Lakis").

Pokazy filmów odbywać się będą w kinie „Piast", Teatrze im, Adama Mickiewicza, Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, Domu Narodowym oraz w kinie „Central" w Czeskim Cieszynie. Wstęp na wszystkie seanse oraz imprezy towarzyszące jest bezpłatny! To wielkie przedsięwzięcie jest realizowane ze środków unijnych w ramach projektu „Ciesz się Cieszynem - Wakacyjne Kadry".

(żródło: GZC)

Infopres

T G+ F

Komentarze:

„Cała Polska czyta dzieciom”

„Cała Polska czyta dzieciom”

W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju Tydzień Czytania przeniesiony zostaje w przestrzeń wirtualną
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców

Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców

olejnych 15 mln zł, a łącznie już 41,5 mln zł ma do dyspozycji Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie na wsparcie rynku pracy w związku z epidemią...
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim

375 zakażeń w powiecie pszczyńskim

o 29 maja (stan na godz.14.00) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach potwierdziła zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 375 mieszkańców...
Plenerowe Kino Skansenowe

Plenerowe Kino Skansenowe

Przez cały czerwiec, co tydzień, w pszczyńskim Skansenie będą odbywać się koncerty oraz prelekcje filmów. Wszystko z zachowaniem wymogów sanitarnych
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury

PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury

śród 1182 podmiotów na 5948 złożonych wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci" znalazły się Pszczyńskie Centrum...
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy

400 nowych sadzonek krzewów i pnączy

mina Pszczyna otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Wzbogacenie różnorodności biologicznej na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego” z...