Cieszyn: festiwal Wakacyjne Kadry już wkrótce

09.07.2006, 13:49

Cieszyn

12 lipca rusza Cieszyński Festiwal Filmowy „Wakacyjne Kadry". Miasto chce, by godnie zastąpił on Festiwal Era Nowe Horyzonty, który po konflikcie władz Cieszyna z Romanem Gutkiem przeniósł się do Wrocławia.

"Wakacyjne Kadry" otworzy koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara o godz. 19:30 w Kościele Jezusowym, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

„Wakacyjne Kadry" - to przede wszystkim konkursowy przegląd aktualnej twórczości kinowej i telewizyjnej. O statuetki Złotych Podków w różnych kategoriach (m.in. najlepszy film, najlepszy debiut, najlepsza kobieca i męska rola pierwszoplanowa) będzie walczyć 11 filmów fabularnych, 20 dokumentalnych oraz 15 etiud studenckich. Dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Dudziewicz, przyzna również nagrodę za najlepszy debiut w sztuce filmowej, dla jednego z debiutantów w swojej specjalności. Cieszyn.Film.Festiwal w dużym stopniu eksponować będzie sztukę montażu filmowego. Najlepszemu montażyście filmu fabularnego i dokumentalnego zostaną wręczone Złote Nożyczki. Montażu będą także dotyczyć warsztaty w Domu Narodowym 13 i 14 lipca w godz. 10-14. W sobotę natomiast, odbędą się w tych samych godzinach warsztaty filmu animowanego.

Integralną częścią „Wakacyjnych Kadrów" będzie przegląd filmów Curtis"a Burz"a, międzynarodowy konkurs filmów studenckich „sChOOL film" i monograficzny przegląd twórczości Juliana A n to n iszczą ka. Będzie można także zobaczyć filmy animowane ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, filmy wyróżnione przez publiczność na I i II Festiwalu Filmu Wyż"70, jak również dokumenty filmowe Instytucji Filmowej Silesia oraz wielkie widowiska Andrzeja Wajdy (filmy „Ziemia obiecana", „Wesele", „Danton" oraz „Pan Tadeusz"). Te ostatnie będą uzupełnione wystawą projektów kostiumów Barbary Ptak do „Ziemi obiecanej".

Niewątpliwą atrakcją będą także projekcje plenerowe, w czasie których będzie można obejrzeć muzyczne filmy o tańcu, „Chicago" oraz "Rytm to jest to", na ekranie o wymiarach 16/9 metrów, ustawionym w sobotę i niedzielę na cieszyńskim rynku.

„Wakacyjne kadry" otoczone są również niezwykłymi imprezami towarzyszącymi. W kinie „Piast" wystawionych zostanie ponad 150 ekslibrisów Krzysztofa Kmiecia. W Domu. Narodowym Ewa Michalska pokaże swoje szkło artystyczne, a Andrzej Renes wraz z synem Krzysztofem udostępnią rzeźby na plenerowej wystawie na Wzgórzu Zamkowym.
Ciekawym uzupełnieniem całości będą koncerty zespołów „Negatyw", „Tribe" oraz gitarzysty Apostolis"a Anthimos"a („Lakis").

Pokazy filmów odbywać się będą w kinie „Piast", Teatrze im, Adama Mickiewicza, Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, Domu Narodowym oraz w kinie „Central" w Czeskim Cieszynie. Wstęp na wszystkie seanse oraz imprezy towarzyszące jest bezpłatny! To wielkie przedsięwzięcie jest realizowane ze środków unijnych w ramach projektu „Ciesz się Cieszynem - Wakacyjne Kadry".

(żródło: GZC)

Infopres

T G+ F

Komentarze:

X edycja konkursu Obiektywnie śląskie. Zgłoszenia do 15 września!

X edycja konkursu Obiektywnie śląskie. Zgłoszenia do 15 września!

rwa X, jubileuszowa edycja konkursu „Obiektywnie śląskie” na najlepsze fotoreportaże, filmy i fotokasty o Śląsku. Prace można nadsyłać do...
Zapisy do programu Ogólnopolska Karta Seniora na Dniach Pszczyny!

Zapisy do programu Ogólnopolska Karta Seniora na Dniach Pszczyny!

trakcie trwania Dni Pszczyny, w godzinach od 11.00 do 17.00 w stoisku przy Urzędzie Miejskim od strony rynku seniorzy będą mogli zapisać się do programu...
gorący temat
W 2020 roku powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec?

W 2020 roku powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec?

ieszkańcy mogą być dobrej myśli, wszystko wskazuje na to, że inwestycja na którą czekali ponad 10 lat, zostanie zrealizowana w przyszłym roku....
Wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie przygotowało nową odsłonę wirtualnego zwiedzania muzeum. 
Paczki żywnościowe dla potrzebujących w gminie Goczałkowice-Zdrój

Paczki żywnościowe dla potrzebujących w gminie Goczałkowice-Zdrój

środek Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju rozpoczyna kolejną edycję dystrybucji paczek żywnościowych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc...
Dni Pszczyny bez roweru i hulajnogi, ale za to z darmowymi autobusami!

Dni Pszczyny bez roweru i hulajnogi, ale za to z darmowymi autobusami!

uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników koncertów, organizatorzy przypominają o zakazie wprowadzania na teren imprezy rowerów hulajnóg oraz psów...