fot. materiały prasowe, źródło: UM Pszczyna

Z podwórka na stadion. XX turniej dziecięcy o Puchar Tymbarku

Kraj
16.09.2019, 12:44

Wystartowały zapisy do XX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy w Europie turniej dla dzieci, który rozgrywany jest już od prawie 20 lat. W Turnieju organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej do tej pory udział wzięło ponad 2 miliony małych piłkarek i piłkarzy. 

Do Turnieju mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe, a także inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną. Chęć udziału drużyn dziewcząt i chłopców mogą zgłaszać opiekunowie, nauczyciele i trenerzy. Rejestracja drużyn odbywa się za pośrednictwem strony www.zpodworkanastadion.pl i potrwa do 30 września. W rozgrywkach mogą wziąć udział zespoły dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12. Wielki finał zostanie rozegrany na stadionie PGE Narodowy na przełomie maja i kwietnia. 

Po zakończeniu zapisów, od października do marca rozegrane zostaną etapy gminne i powiatowe turnieju. Następnie najlepsze drużyny spotkają się w finałach wojewódzkich (od 18 marca do 26 kwietnia 2020 r.), których zwycięzcy w kat. U-10 i U-12 zmierzą się w finale ogólnopolskim w Warszawie (29 kwietnia - 2 maja 2020 r.). Nagrodą główną dla najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 będzie wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami i trenerem. Każde dziecko, które zagra w Turnieju otrzyma wyjątkowy medal.

- Przed nami XX, wyjątkowa edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Mocno wierzę, że będzie to wartościowy czas dla wszystkich uczestników. Czas nauki, wzajemnej motywacji, niezapomnianych emocji, ale również spełnienia marzeń. I nie mam tu na myśli tylko nagrody głównej: gry na PGE Narodowym, czy spotkania dzieci z ich piłkarskimi idolami, ale każde, nawet najmniejsze marzenie - o pierwszym medalu, czy po prostu udziale w Turnieju - podkreśla Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. - Dla nas, organizatorów, będzie to z kolei kolejny rok realizacji postawionego sobie głównego celu - promocji piłki nożnej w Polsce, również wśród dziewcząt - dodaje.

W poprzedniej edycji w województwie śląskim rywalizowało 825 drużyn. Najwięcej, bo 64 proc. z nich, stanowiły zespoły zgłoszone przez szkoły podstawowe. Do finałów wojewódzkich awansowało blisko 140 drużyn chłopców i dziewczynek, którzy na poziomie rozgrywek wojewódzkich strzelili 1484 goli. Mistrzami województwa śląskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z SP 17 Zabrze (kategoria do lat 8), SP 7 Częstochowa (U-10) i SMS-u Katowice (U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (U-8 i U-10) i Sprintu Katowice (U-12). Dziesięciolatki okazały się najlepsze również podczas finału ogólnopolskiego. W nagrodę uczestniczyły w spotkaniu z piłkarzami reprezentacji Polski.

Turniej niesie za sobą popularyzację dyscypliny w kraju - zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. Średnio około 30 proc. uczestników Turnieju stanowią dziewczynki. założeniem organizatora jest to, aby na najwyższym szczeblu rozgrywek, w finale ogólnopolskim, w swoich kategoriach wiekowych mierzyło się tyle samo drużyn dziewcząt i chłopców. 

Turniej daje szansę na odkrycie piłkarskich talentów, które po zakończeniu rozgrywek zapraszane są na Letnią Akademię Młodych Orłów, czyli zgrupowanie organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Dla wielu młodych piłkarzy i piłkarek jest to początek drogi do występów w kadrach młodzieżowych. Do tej pory ponad 50 uczestników Turnieju zostało reprezentantami Polski w różnych kategoriach wiekowych. Na przestrzeni 20-letniej historii wydarzenia, udział w nim wzięli m.in. Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Paulina Dudek i Bartosz Bereszyński.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, sponsorem głównym już od 13 lat firma Tymbark. Rozgrywki objęte są Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.

 (źródło: UM Pszczyna)

ar

T G+ F

Komentarze:

Od 25 maja obsługa beneficjentów w placówkach ARiMR

Od 25 maja obsługa beneficjentów w placówkach ARiMR

d poniedziałku, 25 maja, w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych rolnicy będą mogli załatwić wszystkie sprawy osobiście. W województwie...
Informacja o organizacji pracy urzędu oraz powiatowych jednostek

Informacja o organizacji pracy urzędu oraz powiatowych jednostek

rganizacja pracy Starostwa Powiatowego w Pszczynie oraz powiatowych jednostek w najbliższym czasie nie zmieni się. To efekt znacznego wzrostu liczby...
22 kolejne potwierdzone zakażenia. Łącznie trzech ozdrowieńców

22 kolejne potwierdzone zakażenia. Łącznie trzech ozdrowieńców

W powiecie pszczyńskim potwierdzone zostały 22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem
Rok 2020 bez Dni Pszczyny

Rok 2020 bez Dni Pszczyny

Nie odbędą się zaplanowane na weekend 22-23 sierpnia Dni Pszczyny. Powodem odwołania wydarzenia jest pandemia koronawirusa
Trudna sytuacja gmin uzdrowiskowych

Trudna sytuacja gmin uzdrowiskowych

czwartek, 21 maja odbyła się wideokonferencja członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP poświęcona sytuacji społeczno-gospodarczej w czasie...
U pacjentki pszczyńskiego szpitala zdiagnozowano infekcję wirusem SARS-CoV-2

U pacjentki pszczyńskiego szpitala zdiagnozowano infekcję wirusem SARS-CoV-2

pacjentki przebywającej od 21 maja w izolacyjnej części septycznej Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii 22 maja zdiagnozowano infekcję wirusem...