(fot. archiwum)

Egzaminy gimnazjalne przebiegają zgodnie z planami

Powiat
11.04.2019, 12:56

Strajk nauczycieli nie spowodował zakłóceń w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych w powiecie pszczyńskim.

Dyrektorom pszczyńskich gimnazjów udało się powołać komisje, które są odpowiedzialne za przeprowadzenie egzaminów. Te przebiegają jak na razie bez zakłóceń.

- W skład komisji egzaminacyjnych weszli nauczyciele, którzy nie strajkują oraz ci, którzy przerwali strajk na czas egzaminów. Wsparli nas też przedstawiciel kuratorium oświaty – informuje Sławomir Kowalski, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Przypomnijmy, że minister edukacji, Anna Zalewska wydała rozporządzenie, które upoważniało dyrektorów szkół i samorządy do powołania do pracy w komisjach osób z wykształceniem pedagogicznym, nie musieli to być pracujący nauczyciele.

- Komitety strajkowe obecne w szkołach nie przeszkadzają w przeprowadzeniu egzaminów. Decyzje o przeprowadzeniu egzaminów należały do kompetencji dyrektorów placówek, a byli oni naciskani z zewnątrz - przez organy prowadzące szkoły i kuratorium. Szanujemy ich decyzje – podkreśla Alina Michalak, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie.

W pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego, mimo że do protestu dołączyła większość nauczycieli, też udało się rozpocząć zgodnie z planem egzaminy gimnazjalne. Na przykład w gminie Suszec nie było potrzeby zatrudniania innych, niezatrudnionych  nauczycieli, choć do strajku w jego pierwszym dniu przystąpiło ogółem 132 nauczycieli.

Egzaminy gimnazjalne trwają od 10 do 12 kwietnia.  Pierwszego dnia uczniowie rozwiązywali część humanistyczną, w czwartek matematyczno-przyrodniczą, a w piątek czekać ich będzie egzamin z języka obcego.

 

jack

T G+ F

Komentarze:

Władza kontra obywatele. Pawłowicka strefa niezgody

Władza kontra obywatele. Pawłowicka strefa niezgody

a sile przybiera spór między mieszkańcami Pawłowic a władzami tej gminy. Przyczyną konfliktu jest ziemia, którą gmina chce przeznaczyć pod tereny...
W najbliższą sobotę Motoserce Pszczyna 2019

W najbliższą sobotę Motoserce Pszczyna 2019

Setki motocykli, pokazy, koncerty, a co najważniejsze dwa ambulanse do poboru krwi – tak wygląda pszczyńskie Motoserce
30 kwietnia upływa termin na złożenie PIT-u

30 kwietnia upływa termin na złożenie PIT-u

aczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie przypomina, że z dniem 30 kwietnia 2019 roku (wtorek) upływa termin na złożenie przez podatników do Urzędu...
XIV Piknik Integracyjny „Tacy Sami - Inni”

XIV Piknik Integracyjny „Tacy Sami - Inni”

Kulejące Anioły zapraszają na XIV Piknik Integracyjny pn. „Tacy Sami - Inni”, który odbędzie się w niedzielę 5 maja na rynku w Pszczynie
Nagrodzą wyjątkowe kobiety

Nagrodzą wyjątkowe kobiety

Po raz siódmy wyjątkowe kobiety z powiatu pszczyńskiego otrzymają odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”. Kandydatki można zgłaszać do 6 maja
Niebezpiecznie na drogach w świąteczny poniedziałek

Niebezpiecznie na drogach w świąteczny poniedziałek

Do dwóch wypadków samochodowych doszło w drugi dzień świąt na drogach szybkiego ruchu w powiecie pszczyńskim – DK 1 oraz „wiślance”