(fot. archiwum)

Egzaminy gimnazjalne przebiegają zgodnie z planami

Powiat
11.04.2019, 12:56

Strajk nauczycieli nie spowodował zakłóceń w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych w powiecie pszczyńskim.

Dyrektorom pszczyńskich gimnazjów udało się powołać komisje, które są odpowiedzialne za przeprowadzenie egzaminów. Te przebiegają jak na razie bez zakłóceń.

- W skład komisji egzaminacyjnych weszli nauczyciele, którzy nie strajkują oraz ci, którzy przerwali strajk na czas egzaminów. Wsparli nas też przedstawiciel kuratorium oświaty – informuje Sławomir Kowalski, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Przypomnijmy, że minister edukacji, Anna Zalewska wydała rozporządzenie, które upoważniało dyrektorów szkół i samorządy do powołania do pracy w komisjach osób z wykształceniem pedagogicznym, nie musieli to być pracujący nauczyciele.

- Komitety strajkowe obecne w szkołach nie przeszkadzają w przeprowadzeniu egzaminów. Decyzje o przeprowadzeniu egzaminów należały do kompetencji dyrektorów placówek, a byli oni naciskani z zewnątrz - przez organy prowadzące szkoły i kuratorium. Szanujemy ich decyzje – podkreśla Alina Michalak, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pszczynie.

W pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego, mimo że do protestu dołączyła większość nauczycieli, też udało się rozpocząć zgodnie z planem egzaminy gimnazjalne. Na przykład w gminie Suszec nie było potrzeby zatrudniania innych, niezatrudnionych  nauczycieli, choć do strajku w jego pierwszym dniu przystąpiło ogółem 132 nauczycieli.

Egzaminy gimnazjalne trwają od 10 do 12 kwietnia.  Pierwszego dnia uczniowie rozwiązywali część humanistyczną, w czwartek matematyczno-przyrodniczą, a w piątek czekać ich będzie egzamin z języka obcego.

 

jack

T G+ F

Komentarze:

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Już 182 zawodników zapisało się do Pszczyńskiego Biegu Powstańczego, który odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia br.
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

owiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie informuje, że we wtorek, 16 lipca wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz ruchu na odcinku drogi powiatowej - ul. Głównej w...
10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

towarzyszenie Społeczno-Kulturalne Karola Miarki z Pielgrzymowic pozyskało fundusze na działalność wspierającą promocję i ochronę lokalnych tradycji i...
XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

W niedzielę, 14 lipca odbył się XII Memoriał Kolarski im. Kazimierza Gazdy. W zawodach wzięło udział ok. 300 zawodników
Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

d 26 lipca br. strefa użytkowania samoobsługowej wypożyczalni rowerów obejmująca Goczałkowice-Zdrój oraz Pszczynę zostanie poszerzona o Tychy. Dzięki...
Dziyń Ślónskij Fany

Dziyń Ślónskij Fany

W poniedziałek, 15 lipca przypada Dzień Śląskiej Flagi. Z tej okazji ulice w wielu śląskich miastach zostały przyozdobione żółto-niebieskimi flagami