(fot. UG Pawłowice) Rodzina Penkalów - właściciele firmy Mir-Max

Firma rodzinna jest najlepsza

Pawłowice
07.02.2019, 10:18

1 lutego w Centrum Kultury w Pawłowicach odbyła się ceremonia wręczenia nagrody dla Firmy z Tradycjami 2019 i wyróżnień wójta gminy za estetycznie zagospodarowaną przestrzeń.

Laureatem nagrody Firma z Tradycjami 2019 został Zakład Mięsno-Wędliniarski Mir-Max Penkala z Pielgrzymowic. To firma rodzinna, która powstała w Pielgrzymowicach w 1998 r. Jej założycielami byli Maksymilian i Zofia Penkalowie, właściciele gospodarstwa rolnego ze stawami i hodowlą koni oraz synowie Mirosław i Grzegorz. Od początku działalności celem firmy była produkcja dobrej jakości wędlin na bazie wyselekcjonowanego surowca. Aby produkować dobre wędliny, firma zatrudniała wykwalifikowanych wędliniarzy, zaś doświadczenie handlowe Maksymiliana Penkali pozwoliło rozwinąć sieć sprzedaży nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla małych, średnich i dużych odbiorców.

Wędliny z Mir-Max-u sprzedawane są w dwóch sklepach firmowych - przy zakładzie w Pielgrzymowicach oraz w Pszczynie, a także na działach wędliniarskich w licznych sklepach na terenie gminy, powiatu pszczyńskiego i okolicznych miast. Modernizacja zakładu w 2003 r. oraz rozbudowa o powierzchnię magazynową i dostosowanie produkcji do wymogów unijnych spowodowało, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej firmę dopuszczono do handlu z zagranicą, umożliwiając jej tym samym handel z pobliskimi Czechami. Natomiast w 2012 r. powstał duży sklep i pomieszczenia administracyjne. Pomimo modernizacji, firma pozostała przy tradycyjnych metodach produkcji, przede wszystkim przy wędzarniach opalanych drewnem.

Wykorzystując malownicze położenie posesji, w latach 90. firma równolegle rozpoczęła działalność agroturystyczną, zaczynając od położonego przy stawach jednego domku z aneksem kuchennym i łazienką. Agroturystykę rozwijała przede wszystkim żona Maksymiliana - Zofia Penkala. Dziś firmę, oprócz rodziców i synów, prowadzą również synowe Katarzyna i Aleksandra, dzięki czemu możliwy był podział zadań związanych z prowadzeniem zakładu produkcyjnego, handlu, usług agroturystycznych, gastronomicznych i organizacji imprez. Obecnie firma zatrudnia ok. 30 osób, nie tylko do produkcji wędlin, ale również kierowców, sprzedawców, pracowników administracyjnych.  

W związku z zainteresowaniem klientów usługami agroturystycznymi właściciele w 2008 r. wybudowali budynek przeznaczony na cele rekreacyjne, pokoje gościnne z łazienkami i salą bankietową. W 2014 r. budynek został rozbudowany przy wykorzystaniu środków unijnych pozyskanych w ramach Lokalnej Grupy Rybackiej „Żabi Kraj”. Obecnie do dyspozycji gości jest 11 pokoi, duża sala weselna oraz dwie mniejsze na przyjęcia okolicznościowe.

W 2004 r. gospodarstwo agroturystyczne zdobyło III miejsce w kategorii typowego gospodarstwa rolnego w  Konkursie Wojewódzkim  Agro-Eko-Turystyczny „Zielone Lato 2004”.  Z kolei w 2010 r. Penkalowie cieszyli się z II miejsca w konkursie dla Najlepszego Gospodarstwa Agroturystycznego województwa śląskiego.

Firma bardzo ściśle współpracuje z lokalnym środowiskiem. Wielokrotnie współpracowała z gminnymi instytucjami, udostępniając obiekt na spotkania integracyjne i szkolenia w ramach realizowanych projektów międzynarodowych. Tam Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Karola Miarki z Pielgrzymowic organizuje wakacyjne plenery malarskie dla dzieci i młodzieży z gminy Pawłowice. Firma jest sponsorem licznych gminnych wydarzeń i uroczystości,  np. Biegu Pawłowickiego czy Dni Pawłowic.  

Podczas uroczystości przyznano również wyróżnienia wójta gminy Pawłowice dla firm, które dbając o rozwój, nie zapominają o estetyce zagospodarowania przestrzeni. Tym razem otrzymały je: Firma Handlowa PIK Spółka Jawna Hubert i Krystyna Piksa w Pawłowicach (salon meblowy przy DK 81) oraz restauracja „Pielgrzymówka” z Pielgrzymowic.

W części artystycznej wystąpił zespół Carrantouhill, a na bankiecie laureat nagrody Firma z Tradycjami 2019 zaserwował gościom swoje wyroby.

 

jack

T G+ F

(fot. UG Pawłowice)

(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)
(fot. UG Pawłowice)

Komentarze:

Władza kontra obywatele. Pawłowicka strefa niezgody

Władza kontra obywatele. Pawłowicka strefa niezgody

a sile przybiera spór między mieszkańcami Pawłowic a władzami tej gminy. Przyczyną konfliktu jest ziemia, którą gmina chce przeznaczyć pod tereny...
W najbliższą sobotę Motoserce Pszczyna 2019

W najbliższą sobotę Motoserce Pszczyna 2019

Setki motocykli, pokazy, koncerty, a co najważniejsze dwa ambulanse do poboru krwi – tak wygląda pszczyńskie Motoserce
30 kwietnia upływa termin na złożenie PIT-u

30 kwietnia upływa termin na złożenie PIT-u

aczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie przypomina, że z dniem 30 kwietnia 2019 roku (wtorek) upływa termin na złożenie przez podatników do Urzędu...
XIV Piknik Integracyjny „Tacy Sami - Inni”

XIV Piknik Integracyjny „Tacy Sami - Inni”

Kulejące Anioły zapraszają na XIV Piknik Integracyjny pn. „Tacy Sami - Inni”, który odbędzie się w niedzielę 5 maja na rynku w Pszczynie
Nagrodzą wyjątkowe kobiety

Nagrodzą wyjątkowe kobiety

Po raz siódmy wyjątkowe kobiety z powiatu pszczyńskiego otrzymają odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”. Kandydatki można zgłaszać do 6 maja
Niebezpiecznie na drogach w świąteczny poniedziałek

Niebezpiecznie na drogach w świąteczny poniedziałek

Do dwóch wypadków samochodowych doszło w drugi dzień świąt na drogach szybkiego ruchu w powiecie pszczyńskim – DK 1 oraz „wiślance”