Akcja szczepienia lisów odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią.

Akcja szczepienia lisów. Uwaga na szczepionki w postaci brązowych krążków!

Region
11.09.2019, 11:53

W dniach 18-27 września na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi - polami, łąkami, czy ogródkami działkowymi. Przynęta, w której zatopiona jest szczepionka, ma postać małych, brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. 

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić na miejscu. Zapach człowieka pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Sama przynęta w której znajduje się kapsułka ze szczepionką nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale w przypadku otwarcia kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy od razu umyć wodą i mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Co ważne, przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

W sumie na terenie województwa śląskiego podczas jesiennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146 320 dawek szczepionki, tj. 20 dawek szczepionki na 1 km2. Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Do zaszczepienia dochodzi podczas zjedzenia przynęty przez lisa i przegryzienia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

(źródło: Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiat)

ar

T G+ F

Komentarze:

Wypadek w Warszowicach tylko wyglądał groźnie

Wypadek w Warszowicach tylko wyglądał groźnie

17 września przed godziną 10.00 w Warszowicach na skrzyżowaniu ulicy Gajowej i DK-81 doszło do zderzenia ciężarówki DAF z samochodem osobowym marki Seat.
Zderzenie samochodu z koniem. Zwierzę nie przeżyło

Zderzenie samochodu z koniem. Zwierzę nie przeżyło

środę, 18 września ok. godz. 5.00 na DW 933 na granicy Brzeźc i Poręby doszło do nietypowej kolizji drogowej. Na jezdnię, przed jadący samochód...
Akcja #sprzątaMY las również w kobiórskim nadleśnictwie

Akcja #sprzątaMY las również w kobiórskim nadleśnictwie

piątek, 20 września w Nadleśnictwie Kobiór rozpocznie się wielkie sprzątanie terenów leśnych. W ogólnopolskiej akcji biorą udział 430...
Pamiętajmy o obowiązkowej akcji deratyzacji

Pamiętajmy o obowiązkowej akcji deratyzacji

odpowiedzi na interwencje mieszkańców dotyczące pojawienia się gryzoni na terenie miasta, burmistrz przypomina o obowiązkowej akcji deratyzacji we...
Orkiestra dęta z Woli na XVI Rychwalskich Impresjach Muzycznych

Orkiestra dęta z Woli na XVI Rychwalskich Impresjach Muzycznych

dniach 7-8 września Młodzieżowa Orkiestra Dęta „SILENZIO” z Woli wzięła udział w XVI Rychwalskich Impresjach Muzycznych. Orkiestra reprezentowała...
Ośrodek Matki Bożej Różańcowej ma nowy samochód

Ośrodek Matki Bożej Różańcowej ma nowy samochód

rodowiskowy Dom Samopomocy w Pszczynie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Matka Boska Różańcowa zakupił nowy, dziewięcioosobowy...