fot. JSW

JSW ma nowy plan dla kopalni Krupiński

Suszec
20.07.2018, 12:07

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała swój plan rewitalizacji kopalni Krupiński. W miejsce likwidowanej kopalni ma powstać m.in. fabryka ogniw wodorowych, nowoczesny zakład włókien węglowych, a także podziemna elektrownia szczytowo–pompowa.

W kwietniu minister energii, Krzysztof Tchórzewski spotkał się z przedstawicielami firmy Tamar Resources, która zadeklarowała chęć wznowienia wydobycia. Jednak wydaje się, że kopalnia Krupiński pozostanie w JSW, które przedstawiło swój pomysł na wykorzystanie tego obszaru.

Przedstawiciele spółki mają ambitne plany. - „Program został opracowany przez ekspertów i partnerów w oparciu o analizę możliwości i potrzeb regionu, wyzwań technologicznych XXI wieku, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz aktywnego uczestnictwa w programie innowacyjności. Doskonale wpisuje się w rządowy program strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” - deklarują w oficjalnym komunikacie.

Pierwsze inwestycje mają zostać poczynione jeszcze w tym roku. Jastrzębskie Zakłady Remontowe planują na terenie byłej kopalni budowę zespołu nowoczesnych budynków produkcyjno-magazynowych, a także produkcję maszyn, urządzeń i narzędziowni na potrzeby kopalń. Zespół obiektów produkcyjno-magazynowych ma powstać do 2022 roku i będzie kosztował około 60 mln zł. Jeszcze w 2018 roku zakład miałby zatrudnić pierwszych 50 pracowników.

Sztandarowym projektem JSW w tym miejscu ma być fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz produkcja pojazdów napędzanych tym paliwem. Oprócz tego na terenach ma zostać utworzona fabryka włókien węglowych z produktów ubocznych procesu koksowniczego, a także elektrownia szczytowo–pompowa.

To nie koniec pomysłów spółki. W planach JSW znalazła się nawet budowa samowystarczalnego pod względem energii i ciepła osiedla mieszkaniowego z geotermią. Realizacja ma być jednak zależna od wyników badań geotermalnych i planów budowy PESP. Osobną ideą jest utworzenie Parku Innowacji, który miałby wspierać rozwój inicjatyw typu start-up z gminy Suszec i okolic.

JSW ma też szereg pomysłów energetycznych m.in. utworzenie podziemnego zbiornika gazu, instalacji farm PV, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, magazynu energii termicznej, oraz Europejskiego Centrum Małej Energetyki Metanu.

Podczas prezentacji programu podpisano siedem listów intencyjnych między JSW, a podmiotami, które wyrażają chęć współpracy przy rewitalizacji dawnej kopalni oraz umowę o profesurze fundacyjnej z Uniwersytetem Technicznym Chemnitz.

man

T G+ F

Komentarze:

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”