(fot. powiat pszczyński)

Kawa wolności w 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów

Powiat
01.06.2019, 07:41

4 czerwca wszyscy odwiedzający Starostwo Powiatowe w Pszczynie częstowani będą „Kawą Wolności”. O godz. 12.00 przy ul. 3 Maja uczniowie i mieszkańcy odśpiewają hymn Polski.

W organizację obchodów związanych z 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu i wydarzeniami roku 1989 włączają się polskie samorządy, w tym powiat pszczyński. Wydarzenia odbywają się pod nazwą Święta Wolności i Solidarności i są świętem całej Polski Samorządowej.

- To w roku ‘89 rzeczywiście i realnie odzyskaliśmy możliwość budowy państwa demokratycznego. To niezwykle ważna data i dlatego chcemy ją uczcić i utrwalać - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

We wtorek, 4 czerwca o godz. 12.00 powiat pszczyński włączy się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu. Przy ul. 3 Maja w Pszczynie - przed budynkami Starostwa Powiatowego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego uczniowie, mieszkańcy i pracownicy starostwa wspólnie odśpiewają hymn Polski.

Z inicjatywy nauczyciela historii, Stanisława Janosza, została zorganizowana wystawa, poświęcona 30. rocznicy wyborów czerwcowych ’89. Wystawa prezentuje m.in. obwieszczenia, plakaty, artykuły oraz zdjęcia z tamtego okresu. Wystawa została już zaprezentowana podczas majowej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego. Teraz zostanie udostępniona szkołom średnim w powiecie. Podczas sesji wykład na temat tamtych wydarzeń wygłosił Michał Pudełko, nauczyciel historii.

W LO im. Bolesława Chrobrego o godz. 12.00 dr hab. prof. UŚ, Kazimierz Miroszewski. wygłosi wykład pt. "Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 r. Ich przebieg i konsekwencje".

- Tego dnia wszystkich odwiedzających Starostwo Powiatowe w Pszczynie częstować będziemy „Kawą Wolności”. Gorący napój będzie można wypić w kubku, do którego dołączona będzie karteczka - wizytówka, która przypominać będzie o ważnych dla Polek i Polaków wartościach: wolności, solidarności, otwartości i obywatelskości - zapowiada Barbara Bandoła, która zaprosiła kawiarnie z terenu powiatu do włączenia się w tę inicjatywę. W kawiarniach, które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie, w dniach 1-11 czerwca serwowana będzie „Kawa Wolności” w atrakcyjnej cenie. W witrynach lokali, które wezmą udział w akcji, wywieszone zostaną plakaty informujące o tym, że w kawiarni lub restauracji można napić się „Kawy Wolności”.

Dlaczego kawa? Kawa była w PRL towarem deficytowym, bywała dostępna na kartki. Za najpopularniejszą uchodziła tzw. kawa po turecku - zmielone ziarna zalewano wrzątkiem. Niemiłe było, aby klient przesiadywał godzinami nad szklanką kawy, zarządzano więc obowiązkową konsumpcję - do kawy trzeba było zamówić ciastko.

(źródło: powiat pszczyński)

KK

T G+ F

Komentarze:

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Już 182 zawodników zapisało się do Pszczyńskiego Biegu Powstańczego, który odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia br.
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

owiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie informuje, że we wtorek, 16 lipca wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz ruchu na odcinku drogi powiatowej - ul. Głównej w...
10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

towarzyszenie Społeczno-Kulturalne Karola Miarki z Pielgrzymowic pozyskało fundusze na działalność wspierającą promocję i ochronę lokalnych tradycji i...
XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

W niedzielę, 14 lipca odbył się XII Memoriał Kolarski im. Kazimierza Gazdy. W zawodach wzięło udział ok. 300 zawodników
Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

d 26 lipca br. strefa użytkowania samoobsługowej wypożyczalni rowerów obejmująca Goczałkowice-Zdrój oraz Pszczynę zostanie poszerzona o Tychy. Dzięki...
Dziyń Ślónskij Fany

Dziyń Ślónskij Fany

W poniedziałek, 15 lipca przypada Dzień Śląskiej Flagi. Z tej okazji ulice w wielu śląskich miastach zostały przyozdobione żółto-niebieskimi flagami