(fot. powiat)

Kluczowa droga powiatowa w Piasku zostanie przebudowana

Piasek
11.12.2020, 07:08

Powiat pszczyński otrzyma 4 mln zł na przebudowę ulicy Studzienickiej w Piasku wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ulicami Katowicką i Dworcową. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 4,2 mln zł.

9 grudnia na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zamieszczona została lista samorządów, które otrzymają dofinansowanie w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powiat pszczyński otrzyma 4 mln zł na przebudowę ul. Studzienickiej w Piasku oraz budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Katowicką i Dworcową. Całkowity koszt zadania szacowany jest na 4,2 mln zł.

Ulica Studzienicka to kluczowa droga powiatowa łącząca sieć dróg powiatowych z DK 1 w sołectwie Piasek. Zostanie przebudowana na odcinku 715 m, inwestycja zakłada również przebudowę ul. Katowickiej na odcinku 100 m. Wzdłuż Studzienickiej wybudowane zostaną chodniki dla pieszych wraz ze zjazdami. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego i pieszych.

Powiat pszczyński zgłosił wiele zadań do kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, starając się o środki na przebudowę budynku Szpitala Powiatowego, na zadania w placówkach oświatowych oraz na przebudowę kilkunastu dróg, m.in. ul. Chopina w Pszczynie, Jedności w Studzionce, Miodowej we Frydku, św. Jana Pawła II w Studzienicach czy budowę chodników w Kobielicach i Krzyżowicach.

- Fundusz ma dwa etapy. Pierwszy był zrozumiały, bo środki wyliczono w oparciu o zaangażowane inwestycyjne samorządów w poprzednim roku. I każdy samorząd otrzymał wsparcie. Druga część przybrała formę konkursu, nie podano jednak jego kryteriów. Ciesze się, że w konkursie, na który wysłaliśmy szereg projektów, jeden otrzyma dofinansowanie. Jednak po analizie listy zamieszczonej na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego warto sobie zadać pytanie, o kryteria i proporcje przydzielenia środków. Jedne samorządy otrzymały wsparcie, inne nie, bez podania kryteriów. Niepokoi mnie to, bo jest to czynnik, który może powodować nieporozumienia - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Powiat w ramach pierwszej transzy tzw. tarczy samorządowej otrzymał 2,9 mln zł. Za te środki w najbliższych miesiącach w szpitalu zostanie wymieniona winda na pożarową. Powiat dołoży niezbędną kwotę do zakupu i uruchomienia agregatu prądotwórczego (część środków przekazały na ten cel gminy) i rozpocznie częściową wymianę instalacji wodociągowej w pawilonie diagnostycznym. Pozostała część otrzymanych środków zostanie wydatkowana na wykonanie kolejnego etapu przebudowy poddasza w budynku internatu oraz układu komunikacyjnego wraz z boiskiem w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki poświęcone na dotację dla gmin, powiatów i miast. Źródłem jego finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Komentarze:

lol 2021-01-04 godz. 18:12
Posłance weźcie tam jeszcze jakieś lampy zamontujcie bo ciemnica i jakąś dyżurkę dla gliniarzy bo marzną bidoki w radiowozie i będzie git.
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”