(fot. archiwum)

Kolejna odsłona Nocy Muzeów

Powiat
17.05.2019, 10:15

W najbliższą sobotę po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. Osoby zainteresowane będą mogły zobaczyć po zmroku znane, turystyczne miejsca naszego powiatu.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie jak co roku bierze udział w Europejskiej Nocy Muzeów. W godzinach od 20.00 do 1.00 zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycje w Zamku: XIX i XX-wieczne wnętrza oraz zbrojownię w podziemiach zamkowych.

W Stajniach Książęcych dostępne będą wystawy: "Na łów, na łów towarzyszu mój!... ", "Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie".

Kasy biletowe w Zamku i Stajniach będą czynne od godz. 19.45 do godz. 24.00. Bilety będzie można nabyć za symboliczną złotówkę.

Również Zagroda Wsi Pszczyńskiej przyjmie zwiedzających w sobotni wieczór. Skansen będzie czynny od godz. 18.00 do 24.00. Bilety w cenie 2 zł będzie można nabyć w kasie.

Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z: tajnikami hafciarstwa i szycia, wyrobem kosmetyków rodem z babcinej fabryki, sztrykowanie bez drutów i szydełka, manufakturą prostej i naturalnej żywności pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich (wspólne kulanie klusek i inne atrakcje), tajnikami malarstwa, sposobem wykonywania artystycznych, etnicznych kwiatowych witrażyków,, sposobem plecenia wianków z żywych kwiatów, związkiem matematyki z sekretnym życiem pszczół i kwiatów zamieszkujących pszczyńską wieś, zasadą działania młyna wodnego, kowalstwem.

Odważni goście będą mieli możliwość spotkania twarzą w twarz ze strzygami i utopcami. Nie zabraknie również lokalnego rękodzieła i naturalnych wyrobów, które będzie można zakupić.

Muzeum Prasy Śląskiej będzie dostępne dla zwiedzających od godz. 20.00 do 1.00. Bilety będą dostępne za 1 zł.

W tym roku po raz kolejny Gmina Goczałkowice-Zdrój włączyła się w Noc Muzeów. Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju znajdujące się w pawilonie sanatoryjnym „Wrzos” przy ul. Uzdrowiskowej 52 otworzy swoje progi dla zapalonych turystów oraz mieszkańców naszego powiatu już o godzinie 16.00. Zwiedzanie zakończy się o 23.00. Wstęp wolny.

W programie imprezy zaplanowano m.in. wystawę zabytkowych pojazdów mechanicznych połączoną z eliminacjami do Mistrzostw Śląska Pojazdów Zabytkowych, występy artystyczne Teatru Muzycznego Movimento, przejażdżki bryczką i zwiedzanie zabytkowych cel posterunku policji województwa śląskiego.

Wewnątrz MRGZ każdy z gości będzie mógł zobaczyć kilkaset eksponatów z przełomu XIX i XX wieku nawiązujących do tradycji miejscowości uzdrowiskowej oraz pracy dawnego sanatorium.

Organizatorami goczałkowickiej Nocy Muzeum jest Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju.

Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach-Zdroju stworzyły autorskie wydarzenie zatytułowane "NOC W GOK I GBP". Od godz. 18.00 do 22.00 siedziba goczałkowickich instytucji kultury zostanie otwarta dla zwiedzających, którzy będą mieli okazję zobaczyć, jak po wielkim remoncie wygląda budynek "Górnik i co ciekawego dzieje się w nim na co dzień. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Poza wymienionymi obiektami w ramach Pszczyńskiej Nocy Muzeów udostępnione dla zwiedzających będą: Urząd Miejski w Pszczynie, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, Kościół Ewangelicki w Pszczynie, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Pszczynie.

Szczegółowy harmonogram znajdziesz tutaj

 

KK

T G+ F

Komentarze:

X edycja konkursu Obiektywnie śląskie. Zgłoszenia do 15 września!

X edycja konkursu Obiektywnie śląskie. Zgłoszenia do 15 września!

rwa X, jubileuszowa edycja konkursu „Obiektywnie śląskie” na najlepsze fotoreportaże, filmy i fotokasty o Śląsku. Prace można nadsyłać do...
Zapisy do programu Ogólnopolska Karta Seniora na Dniach Pszczyny!

Zapisy do programu Ogólnopolska Karta Seniora na Dniach Pszczyny!

trakcie trwania Dni Pszczyny, w godzinach od 11.00 do 17.00 w stoisku przy Urzędzie Miejskim od strony rynku seniorzy będą mogli zapisać się do programu...
gorący temat
W 2020 roku powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec?

W 2020 roku powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Zdrojowej i Sznelowiec?

ieszkańcy mogą być dobrej myśli, wszystko wskazuje na to, że inwestycja na którą czekali ponad 10 lat, zostanie zrealizowana w przyszłym roku....
Wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Wirtualny spacer po Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie przygotowało nową odsłonę wirtualnego zwiedzania muzeum. 
Paczki żywnościowe dla potrzebujących w gminie Goczałkowice-Zdrój

Paczki żywnościowe dla potrzebujących w gminie Goczałkowice-Zdrój

środek Pomocy Społecznej w Goczałkowicach-Zdroju rozpoczyna kolejną edycję dystrybucji paczek żywnościowych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc...
Dni Pszczyny bez roweru i hulajnogi, ale za to z darmowymi autobusami!

Dni Pszczyny bez roweru i hulajnogi, ale za to z darmowymi autobusami!

uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników koncertów, organizatorzy przypominają o zakazie wprowadzania na teren imprezy rowerów hulajnóg oraz psów...