(fot. archiwum)

Kolejna odsłona Nocy Muzeów

Powiat
17.05.2019, 10:15

W najbliższą sobotę po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. Osoby zainteresowane będą mogły zobaczyć po zmroku znane, turystyczne miejsca naszego powiatu.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie jak co roku bierze udział w Europejskiej Nocy Muzeów. W godzinach od 20.00 do 1.00 zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycje w Zamku: XIX i XX-wieczne wnętrza oraz zbrojownię w podziemiach zamkowych.

W Stajniach Książęcych dostępne będą wystawy: "Na łów, na łów towarzyszu mój!... ", "Książęcy dwór w Pszczynie w obiektywie".

Kasy biletowe w Zamku i Stajniach będą czynne od godz. 19.45 do godz. 24.00. Bilety będzie można nabyć za symboliczną złotówkę.

Również Zagroda Wsi Pszczyńskiej przyjmie zwiedzających w sobotni wieczór. Skansen będzie czynny od godz. 18.00 do 24.00. Bilety w cenie 2 zł będzie można nabyć w kasie.

Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z: tajnikami hafciarstwa i szycia, wyrobem kosmetyków rodem z babcinej fabryki, sztrykowanie bez drutów i szydełka, manufakturą prostej i naturalnej żywności pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich (wspólne kulanie klusek i inne atrakcje), tajnikami malarstwa, sposobem wykonywania artystycznych, etnicznych kwiatowych witrażyków,, sposobem plecenia wianków z żywych kwiatów, związkiem matematyki z sekretnym życiem pszczół i kwiatów zamieszkujących pszczyńską wieś, zasadą działania młyna wodnego, kowalstwem.

Odważni goście będą mieli możliwość spotkania twarzą w twarz ze strzygami i utopcami. Nie zabraknie również lokalnego rękodzieła i naturalnych wyrobów, które będzie można zakupić.

Muzeum Prasy Śląskiej będzie dostępne dla zwiedzających od godz. 20.00 do 1.00. Bilety będą dostępne za 1 zł.

W tym roku po raz kolejny Gmina Goczałkowice-Zdrój włączyła się w Noc Muzeów. Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju znajdujące się w pawilonie sanatoryjnym „Wrzos” przy ul. Uzdrowiskowej 52 otworzy swoje progi dla zapalonych turystów oraz mieszkańców naszego powiatu już o godzinie 16.00. Zwiedzanie zakończy się o 23.00. Wstęp wolny.

W programie imprezy zaplanowano m.in. wystawę zabytkowych pojazdów mechanicznych połączoną z eliminacjami do Mistrzostw Śląska Pojazdów Zabytkowych, występy artystyczne Teatru Muzycznego Movimento, przejażdżki bryczką i zwiedzanie zabytkowych cel posterunku policji województwa śląskiego.

Wewnątrz MRGZ każdy z gości będzie mógł zobaczyć kilkaset eksponatów z przełomu XIX i XX wieku nawiązujących do tradycji miejscowości uzdrowiskowej oraz pracy dawnego sanatorium.

Organizatorami goczałkowickiej Nocy Muzeum jest Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju.

Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach-Zdroju stworzyły autorskie wydarzenie zatytułowane "NOC W GOK I GBP". Od godz. 18.00 do 22.00 siedziba goczałkowickich instytucji kultury zostanie otwarta dla zwiedzających, którzy będą mieli okazję zobaczyć, jak po wielkim remoncie wygląda budynek "Górnik i co ciekawego dzieje się w nim na co dzień. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Poza wymienionymi obiektami w ramach Pszczyńskiej Nocy Muzeów udostępnione dla zwiedzających będą: Urząd Miejski w Pszczynie, Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, Kościół Ewangelicki w Pszczynie, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Pszczynie.

Szczegółowy harmonogram znajdziesz tutaj

 

KK

T G+ F

Komentarze:

Trudna sytuacja gmin uzdrowiskowych

Trudna sytuacja gmin uzdrowiskowych

czwartek, 21 maja odbyła się wideokonferencja członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP poświęcona sytuacji społeczno-gospodarczej w czasie...
U pacjentki pszczyńskiego szpitala zdiagnozowano infekcję wirusem SARS-CoV-2

U pacjentki pszczyńskiego szpitala zdiagnozowano infekcję wirusem SARS-CoV-2

pacjentki przebywającej od 21 maja w izolacyjnej części septycznej Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii 22 maja zdiagnozowano infekcję wirusem...
123 nowe stwierdzone zakażenia w powiecie

123 nowe stwierdzone zakażenia w powiecie

edług najnowszych danych Sanepidu, przesłanych do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zakażenie stwierdzono w próbkach pobranych od 123 kolejnych...
Wymienią nawierzchnię Orlika

Wymienią nawierzchnię Orlika

iebawem zostanie wymieniona nawierzchnia boiska piłkarskiego wraz z oświetleniem przy Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Środki na ten cel...
Komunikat burmistrza Pszczyny dot. odrzucenia uchwały ws. stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Komunikat burmistrza Pszczyny dot. odrzucenia uchwały ws. stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Publikujemy komunikat burmistrza Dariusza Skrobola
Dar WOŚP dla pszczyńskiego szpitala

Dar WOŚP dla pszczyńskiego szpitala

OŚP wyposaża szpitale w Polsce w łóżka do intensywnej terapii. Trafiają głównie do placówek zakaźnych, ale nie tylko. Trzy otrzymał właśnie...