(fot. UM)

Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze w Pszczynie

Pszczyna
09.07.2020, 14:56

W czwartek na pszczyńskim rynku trasę wojewódzką rozpoczęło Mobilne Biuro programu „Czyste Powietrze”. To kolejny z projektów, którego celem jest eliminacja zanieczyszczeń związanych z niską emisją i smogiem. Mieszkańcy Pszczyny również mogą z niego skorzystać.

Akcja Czyste Powietrze organizowana jest pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Dostajemy sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie - powiedział Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach, objaśniając pomysł Mobilnego Biura.

O tym jak ważna jest ochrona środowiska i walka o czyste powietrze mówiła zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok. - Jestem za wszystkim, co pozwoli nam, aby powietrze w Pszczynie było czyste, żebyśmy mogli łatwiej oddychać i abyśmy nie znajdowali się na niechlubnych miejscach w ekologicznych rankingach. Ważna jest wymiana starych pieców na nowe i docieplanie budynków, ale dużą uwagę należy poświecić także proekologicznej edukacji dzieci, młodzież i dorosłych. Ostatecznie to czy mamy czyste powietrze zależy w głównej mierze od nas samych.

Program Czyste Powietrze to program rządowy. W ramach promocji projektu na pszczyńskim Rynku pojawili się również posłowie na Sejm RP: Grzegorz Gaża, Grzegorz Puda i Przemysław Drabek.

Gmina Pszczyna równolegle realizuje także inne projekty związane z ochroną środowiska. To przede wszystkim kolejny etap Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), w ramach którego już dotychczas wymienionych zostało ponad 650 pieców, a teraz wymienionych zostanie kolejnych kilkaset. Przeprowadzonych zostało też kilkaset termomodernizacji. To również program „Stop Smog”, którego realizacji gmina Pszczyna podjęła się jako jeden z pierwszych samorządów w kraju.

Z każdym kolejnym rokiem działania mające na celu poprawę jakości powietrza są w Pszczyna intensyfikowane. Dzięki realizowanym programom finansowe wsparcie może trafić do osób najuboższych, które samodzielnie nie są w stanie podjąć się inwestycji.

 W ostatnich latach zmodernizowane zostały również systemy ogrzewania we wszystkich gminnych budynkach administracyjnych. Obecnie w każdej komórce i jednostce Urzędu Miejskiego w Pszczynie funkcjonują wyłącznie systemy oparte na ogrzewaniu gazowym.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Komentarze:

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”