O ceglanych domach w Skansenie

Pszczyna
09.04.2019, 11:13

8 kwietnia w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej odbyła się promocja książki pt. „Domy bezdomne", napisanej przez pszczyniankę, Dorotę Brauntsch.

Drewniany budynek Skansenu wypełnił się licznymi sympatykami autorki i jej książki. Pojawili się też bohaterowie publikacji, w tym właściciele, byli i obecni, dawnych, ceglanych domów z okolic Pszczyny. To właśnie one, budynki często zapomniane już i odchodzące do historii, stały się inspiracją do stworzenia książki - opowieści o domach z duszą.

- Proszę zauważyć, że jest to publikacja, o której było głośno, jeszcze przed jej wydaniem - zauważyła na wstępie Teresa Musik, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie.

- A zaczęło się od fotografii. Pomysł na książkę zrodził się w drodze - przyznała autorka. - Zauważyłam, że te domy znikają w zastraszającym tempie. Zaczęło mnie to martwić. Było mi ich zwyczajnie po ludzku żal - dodała. Reporterka zauważyła, jak ważny przy tworzeniu książki był kontakt z drugą osobą, wielokrotne spotkania, poznawanie właścicieli domów i ich historii. - To jest książka o idei domu. To książka o człowieku – podkreślała autorka „Domów bezdomnych”, które stały się osobistą relacją konkretnych ludzi. Na spotkaniu spontanicznie zabierali głos bohaterowie przytaczanych historii.

- Bardzo mi zależało, aby ten mały, lokalny temat stał się ogólnokrajowy. Wiele osób pisze do mnie teraz o podobnych historiach w innych regionach Polski - zauważa Dorota Brauntsch. Jej książka, to udana próba uchwycenia zanikającego już świata. Na przykład bohaterka opublikowanej historii, pani Edyta, zapragnęła wykorzystać jeden z charakterystycznych elementów ceglanych domów, tzw. „wysiadki”. Został on zachowany w nowej architekturze, choćby symbolicznie przedłużając życie dawnych domostw.

Dorota Brauntsch niewątpliwie sprawiła, że nie tylko podczas tego spotkania „bezdomne domy” z terenu Górnego Śląska odnalazły ciepły kąt.

Rozmowę z autorką poprowadził Jakub Pieczka, który odczytał list gratulacyjny od burmistrza Pszczyny, doceniający wkład autorki w „przybliżanie dziejów małej ojczyzny”. List gratulacyjny wystosował również samorząd powiatu pszczyńskiego. Urozmaiceniem spotkania stały się fragmenty książki odczytywane przez młodzież ze Stowarzyszenia „take tam” im. Artystów Międzywojnia. Po części oficjalnej, nadszedł czas na indywidualne rozmowy, wymianę przeżyć. Do autorki ustawiła się liczna kolejka chętnych na zdobycie książki z autografem. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa fotografii pt. „Ceglane domy ziemi pszczyńskiej”, autorstwa Doroty Brauntsch.

Na spotkanie zaprosiła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Małgorzata Brandys

T G+ F

Komentarze:

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Już 182 zawodników zapisało się do Pszczyńskiego Biegu Powstańczego, który odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia br.
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

owiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie informuje, że we wtorek, 16 lipca wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz ruchu na odcinku drogi powiatowej - ul. Głównej w...
10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

towarzyszenie Społeczno-Kulturalne Karola Miarki z Pielgrzymowic pozyskało fundusze na działalność wspierającą promocję i ochronę lokalnych tradycji i...
XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

W niedzielę, 14 lipca odbył się XII Memoriał Kolarski im. Kazimierza Gazdy. W zawodach wzięło udział ok. 300 zawodników
Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

d 26 lipca br. strefa użytkowania samoobsługowej wypożyczalni rowerów obejmująca Goczałkowice-Zdrój oraz Pszczynę zostanie poszerzona o Tychy. Dzięki...
Dziyń Ślónskij Fany

Dziyń Ślónskij Fany

W poniedziałek, 15 lipca przypada Dzień Śląskiej Flagi. Z tej okazji ulice w wielu śląskich miastach zostały przyozdobione żółto-niebieskimi flagami