(fot. KK)

Oszczędzaj pieniądze i środowisko – segreguj śmieci!

Powiat
13.08.2019, 09:56

Od 1 sierpnia br. na terenie naszego powiatu, podobnie jak w większości gmin w Polsce, obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kwoty z roku na rok są coraz wyższe. Dlaczego tak się dzieje?

Wzrost wynika z rosnących cen, które zaoferowały w nowych przetargach rozstrzyganych przez gminy przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadami. Najwięcej za nieczystości zapłacą ci, którzy nie segregują śmieci. W Pszczynie będzie to 38,2 zł, w Suszcu 40 zł. Osoby, które znajdą czasu, żeby wrzucić swoje śmieci do odpowiednich pojemników zapłacą znacznie mniej.

Tym, co w szczególności wpływa na wysokość opłat, jest wzrost kosztów związanych z przetworzeniem odpadów, czyli tym, co dzieje się z naszymi śmieciami, gdy przedsiębiorca odbierze je spod naszej posesji. Na te koszty wpływa m.in. wzrost cen energii o ok. 54%, wzrost płacy minimalnej (w ciągu 3 lat o 12,5%), wzrost wymagań technicznych w stosunku do miejsc magazynowania odpadów i przede wszystkim wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej - w ciągu 3 lat wysokość tej opłaty wzrosła aż o 263%!

Gospodarka odpadami w każdej gminie musi być systemem samofinansującym się - na ustaloną kwotę muszą złożyć się wszyscy mieszkańcy. Gminy nie mogą na tym systemie ani zarabiać, ani do niego dopłacać.

Producenci opakowań nie ponoszą kosztów utylizacji powstałych odpadów. Ważne jest wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Warto też dodać, że Unia Europejska nakazuje wdrożenie odpowiednich przepisów w tym zakresie, na razie nie doczekaliśmy się jednak tego typu rozwiązań w polskim ustawodawstwie.

Najważniejszą kwestią jest jednak, aby każdy starał się, by w jego domu powstawało jak najmniej odpadów. Równie istotne jest również i to, by je we właściwy sposób segregować. Jeżeli nie zmienimy stylu życia i wciąż będziemy produkować tony opadów z ich wywozem będzie coraz trudniej.

 

KK

T G+ F

Komentarze:

plesek.pl 2019-08-20 godz. 14:10
Opłata marszałkowska pobierana jest od tony odpadów. 2018 r. – 140 zł, 2019 r. – 170 zł, Tonę odpadów niesegregowanych 5 osobowa rodzina wytwarza (według norm urzędników) w ciągu niespełna 4 miesięcy. Tak więc wzrost opłaty marszałkowskiej chociaż procentowo robi wrażenie to kwotowo jest to 90zł na rok czyli około 7,5 zł miesięcznie po rozbiciu na 5 osób wynosi 1,5zł na osobę Tymczasem opłata za odbiór śmieci wzrosła z około 12zł /osoba na trochę ponad 19 zł/osoba , a więc o około 7zł/osoba... Przyczyną tak szybkiego wzrostu opłat za odbiór śmieci jest monopo0l spowodowany komunistycznym systemem opłacania tej usługi. Do przetargu w Pszczynie stanęła tylko 1 firma.... Urynkowienie tej usługi to jedyny sposób aby gmina (pobiera prowizję co podnosi koszt usługi) i firma wybrana przez gminę nie doiły naszych portfeli. Niestety aby coś zmienić w tym złodziejskim i niewydolnym systemie potrzebne są decyzje polityczne.
OZE 2019-08-13 godz. 10:41
A na zdjęciu popiół i popiół. Podstawa dbania o środowisko to przede wszystkim unikanie wytwarzania odpadów, np. wymiana pieca na gazowy. Tak samo dotyczy to unikania kupowania wody w plastikowych opakowaniach (może z kranu, przefiltrowana) itp. Segregacja to kolejny etap.
Goczałkowice-Zdrój w hołdzie powstańcom

Goczałkowice-Zdrój w hołdzie powstańcom

piątek, 16 sierpnia z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich przedstawiciele władz gminy Goczałkowice-Zdrój, mieszkańcy i harcerze oddali hołd...
Pszczyna włączy się do programów Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora

Pszczyna włączy się do programów Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora

Rada Miejska w Pszczynie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia przez Pszczynę do Programu Miasto Przyjazne Seniorom i Ogólnopolska Karta Seniora
Zespół z Pawłowic zaprezentował się na Słowacji

Zespół z Pawłowic zaprezentował się na Słowacji

Dziecięcy Zespół Regionalny „Pawłowice” zagościł w Teplićce nad Wahom - wsi w słowackiej gminie partnerskiej Pawłowic
Jednoski OSP z gminy Miedźna otrzymały nowy sprzęt

Jednoski OSP z gminy Miedźna otrzymały nowy sprzęt

ednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Miedźna mają nowy sprzęt za ponad 100 tys. zł. Urządzenia zostały zakupione w ramach Regionalnego Programu...
Przetarg na remont mostów nad Wisłą w ciągu DK 1 w Goczałkowicach

Przetarg na remont mostów nad Wisłą w ciągu DK 1 w Goczałkowicach

eneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Katowice ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla remontu mostów nad Wisłą w...
„Wam, Powstańcy — gizdy z Pszczyny”. Sebastian Riedel i pszczyńscy muzycy zagrali dla powstańców.

„Wam, Powstańcy — gizdy z Pszczyny”. Sebastian Riedel i pszczyńscy muzycy zagrali dla powstańców.

niedzielne popołudnie, 18 sierpnia na pszczyńskim Rynku odbył się koncert promujący projekt muzyczny „Wam, Powstańcy — gizdy z Pszczyny”. Występy...