Poznaj księżną Daisy

Region
30.10.2020, 15:41

W okresie pandemii Narodowe Centrum Kultury ogłosiło program dotacyjny „Kultura w sieci”, którego celem było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury poprzez narzędzia on-line. Jednym ze wspartych projektów była strona z grami online popularyzującymi wyjątkowe postaci historyczne, niezwykłe miejsca i ciekawe wydarzenia. Projekt został zrealizowany przez agencję Silesia Events. Gry można znaleźć na stronie www.silesiaevents.pl/gra.

POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY

Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless była pochodzącą z Anglii żoną niemieckiego magnata przemysłowego Jana Henryka XV Hochberga. Żyjąca na przełomie XIX i XX wieku Daisy łączyła urodę, wrażliwość i odwagę.

Z jednej strony Daisy pełną garścią czerpała z możliwości, jakie dawało jej małżeństwo z jednym
z najbogatszych ludzi w Europie. Kochała podróże, piękne stroje i rozrywki. Z drugiej strony, niezależnie od stanu majątkowego, zawsze pozostawała otwarta i naturalna w kontaktach z ludźmi ze wszystkich klas społecznych. Wykorzystywała też swoją pozycję do załatwiania ważnych spraw dla lokalnych społeczności.

Księżna Daisy jest żywym symbolem historii Górnego i Dolnego Śląska. Dlatego zaproszenie do stworzenia gry opowiadającej o Daisy von Pless przyjęło wiele osób i miejsc, którym zależy na propagowaniu historii księżnej. Wśród nich: miasto Pszczyna (w tym Zagroda Żubrów, Skansen. Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Muzeum Prasy Śląskiej), Zamek Książ w Wałbrzychu, Barbara Borkowy (autorka książek historycznych i tłumaczka wspomnień księżnej Daisy), Bronisława Jeske-Cybulska (doktor historii, współautorka biografii księżnej Daisy), czy Joanna Lamparska (autorka, dziennikarka i popularyzatorka historii).

DLA KOGO JEST GRA

Gra jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią poznawać ciekawe postaci, historie i miejsca. Składa się z nagrań, tekstów i filmów, opowiadających o życiu Daisy, od jej dzieciństwa aż po ostatnie lata życia. Ciekawostkom towarzyszą zadania i zagadki, które motywują do pogłębiania swojej wiedzy poprzez wyszukiwanie odpowiedzi w Internecie.

JAK GRAĆ

Gra jest bezpłatna, nie wymagają rejestracji, ani instalowania czegokolwiek. Wystarczy wejść na stronę www.silesiaevents.pl/gra i wybrać grę POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY.

KTO ZA TYM STOI

Silesia Events od 11 lat działa w zakresie promocji miejsc i integracji dla firm. Projekt Śląskie gra to dar Silesia Events dla samorządów mimo trudnej sytuacji własnej, w związku z kryzysem branży eventowej,  turystycznej i marketingowej. Patronat nad projektem objęli: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice, industrialna.tv, Silesia.travel, Szlak Zabytków Techniki oraz pless.pl.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Komentarze:

Mikołaj przejedzie przez Goczałkowice!

Mikołaj przejedzie przez Goczałkowice!

W sobotę, 5 grudnia w Goczałkowicach będzie można spotkać św. Mikołaja! Jego magiczny pojazd zatrzyma się w kilkunastu miejscach w gminie!
Bądź widoczny! Noś odblask!

Bądź widoczny! Noś odblask!

grudnia w powiecie pszczyńskim, policjanci przy współpracy z lokalnymi mediami, będą prowadzić spotkania z pieszymi i rowerzystami. Celem spotkań jest...
W sołectwie Pniówek powstaje ścieżka rekreacyjno-edukacyjna

W sołectwie Pniówek powstaje ścieżka rekreacyjno-edukacyjna

lesie w Pniówku powstaje ścieżka, która będzie przebiegać po wydeptanym śladzie pomiędzy ul. Kruczą i ul. Słowików. Będzie to ścieżka z...
Powiat pszczyński jeszcze bardziej dostępny

Powiat pszczyński jeszcze bardziej dostępny

owiat pszczyński przystąpił do realizacji nowego projektu, którego celem jest poprawa funkcjonowania urzędów w obszarze dostępności usług publicznych...
Konkurs kulinarny pt. "Polska Wieś Smakuje"

Konkurs kulinarny pt. "Polska Wieś Smakuje"

arodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zachęca do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym pt. "Polska Wieś Smakuje", który kierowany jest do Rolniczek...
Remont kolejnego odcinka ul. Topolowej w Miedźnej

Remont kolejnego odcinka ul. Topolowej w Miedźnej

eszcze w tym tygodniu rozpocznie się remont kolejnego odcinka ul. Topolowej w Miedźnej. Końcem listopada Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie przekazał...