(fot. archiwum)

Pszczyna na 27. miejscu w ogólnopolskim Rankingu Systemów Rowerów Miejskich

Pszczyna
10.07.2019, 12:39

Liczba systemów rowerów miejskich przekroczyła już 60. Który z nich jest najtańszy, a który najlepszy? Na którym miejscu w ogólnopolskim rankingu znajduje się Pszczyna? Dane w rankingu pochodzą z 2018 r.

W klasyfikacji ogólnej pszczyńskie rowery miejskie zajęły 27. miejsce.

Znacznie lepiej wygląda ranking, który obrazuje, ile osób przypada na jeden rower. W tej kategorii Pszczyna zajęła 2. miejsce - 323 osoby. Na pierwszym miejscu znalazła się niewielka miejscowość Tychowo - 125 osób.

Liczba stacji i ich rozmieszczenie są istotne. Im więcej, tym lepiej. W rankingu wzięto pod uwagę stosunek liczby stacji do powierzchni miasta, wyrażonej w kilometrach kwadratowych. W tym porównaniu Pszczyna zajęła 12. miejsce.

Cena za wypożyczenie roweru to dla wielu jedna z najistotniejszych kategorii. Pod uwagę wzięte zostały trzy składowe: opłatę wstępną, cenę za 20 minut (pierwsze) i pierwszą godzinę. Pszczyna, jak większość miast "kasuje" 10 zł opłaty inicjalnej, nic za pierwsze 20 min i 1 zł za każdą godzinę.

Kolejna kategoria podzieliła liczbę osób, zapisanych do systemu, przez liczbę mieszkańców danego miasta. Im większy odsetek, tym lepiej. W tym porównaniu Pszczyna zajęła 13. miejsce - 11% mieszkańców jest zapisanych do systemu.

W Pszczynie przypadają 3 wypożyczenia na osobę, co dało jej 12. miejsce ex aequo z Chorzowem i Zabrzem. Przy opracowaniu tej kategorii łączną liczbę wypożyczeń podzielono przez liczbę osób, zapisanych w systemie.

W jakich miesiącach można korzystać z systemów rowerów miejskich? Ta kategoria pokazała, że w Pszczynie na miejskim rowerze można pojeździć od 25 maja do końca września.

W rankingu ilości ścieżek rowerowych najlepiej wypadły miasta, które mają największy stosunek ścieżek rowerowych w porównaniu do dróg publicznych. Niestety w tej kategorii Pszczyna zajęła 24. miejsce, ponieważ ścieżki rowerowe zajmują 1% dróg publicznych. Na ostatnim miejscu Pszczyna znalazła się również w rankingu stacji naprawczych, ponieważ nie posiada żadnej.

27. miejsce w klasyfikacji ogólnej stwarza nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej. Ranking po raz kolejny wygrało warszawskie Veturilo. System wyprzedził Kołobrzeg i Łódź.

W rankingu stworzonym przez firmę Dadelo wzięto pod uwagę 39 systemów i 38 miast, w których mieszka łącznie niemal 10,7 mln ludzi, a po ich ulicach jeździ 17733 rowerów publicznych.

Pełny ranking jest dostępny na stronie: www.dadelo.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich/

KK

T G+ F

Komentarze:

redakcja 2019-07-11 godz. 09:33
Nie zapomnieliśmy, wystarczy przeczytać artykuł do końca. Pozdrawiam.
gosc 2019-07-10 godz. 14:50
Zapomnieliście napisać, że to 27 miejsce, to na 38 miast biorących udział. Jest się czym chwalić. Zmieściliśmy się w pierwszej trzydziestce miast.
„Cała Polska czyta dzieciom”

„Cała Polska czyta dzieciom”

W tym roku z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju Tydzień Czytania przeniesiony zostaje w przestrzeń wirtualną
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców

Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców

olejnych 15 mln zł, a łącznie już 41,5 mln zł ma do dyspozycji Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie na wsparcie rynku pracy w związku z epidemią...
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim

375 zakażeń w powiecie pszczyńskim

o 29 maja (stan na godz.14.00) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach potwierdziła zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 375 mieszkańców...
Plenerowe Kino Skansenowe

Plenerowe Kino Skansenowe

Przez cały czerwiec, co tydzień, w pszczyńskim Skansenie będą odbywać się koncerty oraz prelekcje filmów. Wszystko z zachowaniem wymogów sanitarnych
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury

PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury

śród 1182 podmiotów na 5948 złożonych wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci" znalazły się Pszczyńskie Centrum...
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy

400 nowych sadzonek krzewów i pnączy

mina Pszczyna otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Wzbogacenie różnorodności biologicznej na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego” z...