Wiadomo już, że zameczek jest w złej kondycji technicznej.

Renowacja zameczku w Promnicach to projekt na lata

Kobiór
10.03.2019, 10:30

W Promnicach praca wre. Nowy właściciel obiektu, czyli Muzeum Zamkowe w Pszczynie systematycznie dokonuje renowacji kolejnych elementów zameczku.

W lipcu oficjalnie Zameczek Myśliwski „Promnice” w Kobiórze został przekazany w drodze darowizny Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. Przez ostatnie lata w obiekcie mieścił się hotel. Jednak ze względu na wartość historyczną obiektu wojewoda śląski wyraził zgodę, aby starostwo pszczyńskie przekazało zameczek w ręce Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Dziś wiadomo już, że zameczek jest w złej kondycji technicznej. – Obiekt wymaga całkowitej renowacji. Prace rozpoczęliśmy od zabezpieczenia dachu i wewnętrznej izolacji pionowej. Będziemy wymieniać wszystkie instalacje. Ciągle przeprowadzamy niezbędne, bieżące naprawy. W tym roku planujemy renowację posadzki, drewnianych podłóg oraz okien witrażowych, a także dokończenie zewnętrznej izolacji pionowej, rozpoczęcie prac związanych z remontem dachu, wymianę instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacji – mówi Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Pracy wymaga również otoczenie obiektu. Stare drzewa, które grożą upadkiem muszą zostać usunięte, a zieleń uporządkowana. Jak przyznaje Maciej Kluss, renowacja zameczku to projekt na kilka lat.

Pomimo remontu obiekt nie stoi zamknięty. Od początku grudnia ponowie działa w nim restauracja. Mieszkańcy i turyści obecnie mogą obejrzeć parter. Nowi zarządcy nie chcą całkiem zrywać z dotychczasowym charakterem obiektu. – Te wydarzenia, które wpisały się w działalność Promnic będą kontynuowane. Jednak stosujemy inne kryteria. Na pierwszym miejscu stawiamy troskę o obiekt – podkreśla Maciej Kluss.

Muzeum stawia również na działalność edukacyjną. W najbliższym czasie Promnice gościć będą pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, którzy przeprowadzą w obiekcie zajęcia kulinarne.

Zarządcy nie narzucają sobie konkretnego harmonogramu imprez i wydarzeń. Jak podkreślają, najważniejszy jest stan obiektu, dlatego część planów będzie musiała poczekać.

 

man

T G+ F

Komentarze:

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Już 182 zawodników zapisało się do Pszczyńskiego Biegu Powstańczego, który odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia br.
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

owiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie informuje, że we wtorek, 16 lipca wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz ruchu na odcinku drogi powiatowej - ul. Głównej w...
10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

towarzyszenie Społeczno-Kulturalne Karola Miarki z Pielgrzymowic pozyskało fundusze na działalność wspierającą promocję i ochronę lokalnych tradycji i...
XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

W niedzielę, 14 lipca odbył się XII Memoriał Kolarski im. Kazimierza Gazdy. W zawodach wzięło udział ok. 300 zawodników
Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

d 26 lipca br. strefa użytkowania samoobsługowej wypożyczalni rowerów obejmująca Goczałkowice-Zdrój oraz Pszczynę zostanie poszerzona o Tychy. Dzięki...
Dziyń Ślónskij Fany

Dziyń Ślónskij Fany

W poniedziałek, 15 lipca przypada Dzień Śląskiej Flagi. Z tej okazji ulice w wielu śląskich miastach zostały przyozdobione żółto-niebieskimi flagami