Wiadomo już, że zameczek jest w złej kondycji technicznej.

Renowacja zameczku w Promnicach to projekt na lata

Kobiór
10.03.2019, 10:30

W Promnicach praca wre. Nowy właściciel obiektu, czyli Muzeum Zamkowe w Pszczynie systematycznie dokonuje renowacji kolejnych elementów zameczku.

W lipcu oficjalnie Zameczek Myśliwski „Promnice” w Kobiórze został przekazany w drodze darowizny Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. Przez ostatnie lata w obiekcie mieścił się hotel. Jednak ze względu na wartość historyczną obiektu wojewoda śląski wyraził zgodę, aby starostwo pszczyńskie przekazało zameczek w ręce Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Dziś wiadomo już, że zameczek jest w złej kondycji technicznej. – Obiekt wymaga całkowitej renowacji. Prace rozpoczęliśmy od zabezpieczenia dachu i wewnętrznej izolacji pionowej. Będziemy wymieniać wszystkie instalacje. Ciągle przeprowadzamy niezbędne, bieżące naprawy. W tym roku planujemy renowację posadzki, drewnianych podłóg oraz okien witrażowych, a także dokończenie zewnętrznej izolacji pionowej, rozpoczęcie prac związanych z remontem dachu, wymianę instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacji – mówi Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Pracy wymaga również otoczenie obiektu. Stare drzewa, które grożą upadkiem muszą zostać usunięte, a zieleń uporządkowana. Jak przyznaje Maciej Kluss, renowacja zameczku to projekt na kilka lat.

Pomimo remontu obiekt nie stoi zamknięty. Od początku grudnia ponowie działa w nim restauracja. Mieszkańcy i turyści obecnie mogą obejrzeć parter. Nowi zarządcy nie chcą całkiem zrywać z dotychczasowym charakterem obiektu. – Te wydarzenia, które wpisały się w działalność Promnic będą kontynuowane. Jednak stosujemy inne kryteria. Na pierwszym miejscu stawiamy troskę o obiekt – podkreśla Maciej Kluss.

Muzeum stawia również na działalność edukacyjną. W najbliższym czasie Promnice gościć będą pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, którzy przeprowadzą w obiekcie zajęcia kulinarne.

Zarządcy nie narzucają sobie konkretnego harmonogramu imprez i wydarzeń. Jak podkreślają, najważniejszy jest stan obiektu, dlatego część planów będzie musiała poczekać.

 

man

T G+ F

Komentarze:

Razem czy osobno w sprawie noclegowni

Razem czy osobno w sprawie noclegowni

Czy gminom powiatu uda się wspólnie utworzyć noclegownię dla bezdomnych?
Żubrowisko: zgłoszenia zespołów tylko do piątku

Żubrowisko: zgłoszenia zespołów tylko do piątku

egoroczny Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych „Żubrowisko” zbliża się wielkimi krokami. Do 29 marca organizatorzy czekają na zgłoszenia...
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio

Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio

Dochód z dwóch koncertów kolęd został już przekazany Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

ielkimi krokami zbliża się rekrutacja do szkół średnich. Tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych stoją przed ważnym wyborem, którą...
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?

Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?

Widmo strajku nauczycieli wisi także nad Pszczyną. Domagają się wyższych płac
Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna

Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna

Celina Biel, dotychczasowa sekretarz odeszła na emeryturę. Zastąpiła ją Urszula Piesiur