Wiadomo już, że zameczek jest w złej kondycji technicznej.

Renowacja zameczku w Promnicach to projekt na lata

Kobiór
10.03.2019, 10:30

W Promnicach praca wre. Nowy właściciel obiektu, czyli Muzeum Zamkowe w Pszczynie systematycznie dokonuje renowacji kolejnych elementów zameczku.

W lipcu oficjalnie Zameczek Myśliwski „Promnice” w Kobiórze został przekazany w drodze darowizny Muzeum Zamkowemu w Pszczynie. Przez ostatnie lata w obiekcie mieścił się hotel. Jednak ze względu na wartość historyczną obiektu wojewoda śląski wyraził zgodę, aby starostwo pszczyńskie przekazało zameczek w ręce Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Dziś wiadomo już, że zameczek jest w złej kondycji technicznej. – Obiekt wymaga całkowitej renowacji. Prace rozpoczęliśmy od zabezpieczenia dachu i wewnętrznej izolacji pionowej. Będziemy wymieniać wszystkie instalacje. Ciągle przeprowadzamy niezbędne, bieżące naprawy. W tym roku planujemy renowację posadzki, drewnianych podłóg oraz okien witrażowych, a także dokończenie zewnętrznej izolacji pionowej, rozpoczęcie prac związanych z remontem dachu, wymianę instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacji – mówi Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Pracy wymaga również otoczenie obiektu. Stare drzewa, które grożą upadkiem muszą zostać usunięte, a zieleń uporządkowana. Jak przyznaje Maciej Kluss, renowacja zameczku to projekt na kilka lat.

Pomimo remontu obiekt nie stoi zamknięty. Od początku grudnia ponowie działa w nim restauracja. Mieszkańcy i turyści obecnie mogą obejrzeć parter. Nowi zarządcy nie chcą całkiem zrywać z dotychczasowym charakterem obiektu. – Te wydarzenia, które wpisały się w działalność Promnic będą kontynuowane. Jednak stosujemy inne kryteria. Na pierwszym miejscu stawiamy troskę o obiekt – podkreśla Maciej Kluss.

Muzeum stawia również na działalność edukacyjną. W najbliższym czasie Promnice gościć będą pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, którzy przeprowadzą w obiekcie zajęcia kulinarne.

Zarządcy nie narzucają sobie konkretnego harmonogramu imprez i wydarzeń. Jak podkreślają, najważniejszy jest stan obiektu, dlatego część planów będzie musiała poczekać.

 

man

T G+ F

Komentarze:

gorący temat
Alarm przeciwpowodziowy w powiecie pszczyńskim

Alarm przeciwpowodziowy w powiecie pszczyńskim

e względu na sytuację spowodowaną intensywnymi opadami deszczu, starosta Barbara Bandoła podjęła decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego na...
Wybierzemy europosłów

Wybierzemy europosłów

26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Na kogo mogą głosować mieszkańcy powiatu pszczyńskiego?
Ciągle pada, ale sytuacja stabilna

Ciągle pada, ale sytuacja stabilna

Mimo ulewnego deszczu na razie sytuacja powodziowa w powiecie pszczyńskim jest stabilna
66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"

66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"

66-latek z Pszczyny usłyszał już zarzut kradzieży telefonu
Policja szuka świadków wypadku w Górze

Policja szuka świadków wypadku w Górze

Pszczyńscy policjanci szukają świadków zdarzenia drogowego, do którego doszło 7 maja ok. godz. 21.10 na ul. Długiej w Górze
6-letni chłopiec wypadł z okna

6-letni chłopiec wypadł z okna

aki był dokładny przebieg zdarzenia z 21 maja, w którym ucierpiał 6-latek, jeszcze nie wiadomo. Chłopiec po tym, jak wypadł z okna, z bólem brzucha...