(fot. UM)

Replika Pomnika Powstańców Śląskich trafiła do Pszczyny

Pszczyna
08.07.2020, 15:41

Do Pszczyny dostarczona została replika Pomnika Powstańców Śląskich. Przywieziono ją aż z Przemyśla. To unikalna kopia jednego z najbardziej znanych monumentów w kraju.

Znajdujący się w centrum Katowic Pomnik Powstańców Śląskich to najprawdopodobniej najbardziej charakterystyczny monument na Górnym Śląsku. Powstał w 1967 roku. Ma formę trzech skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919-1921. Jego autorem jest wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła.

W czerwcu do Pszczyny dostarczona została miniatura pomnika, która znajdowała się dotychczas w Przemyślu. W przekazaniu obiektu duża zasługa Społecznego Komitetu Pamięci z siedzibą w Przemyślu, a także Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Przez pewien czas replika pomnika znajdowała się między innymi na terenie dawnego szpitala. Potem, gdy ją rozebrano, nie znalazła ona już swojego nowego miejsca. Pomnikiem zainteresowała się wówczas Bożena Fortuna-Skibińska, członkini Społecznego Komitetu Pamięci, która zasugerowała, by kopię tak ważnego dla Górnego Śląska monumentu uratować i przekazać jednemu z miast naszego regionu. Do tej propozycji przychylił się Wojciech Bakun, prezydenrt Przemyśla. Wybór padł na Pszczynę, a obie strony doszły do porozumienia.

Monument został gminie przekazany nieodpłatnie. Pszczyna nie została również obciążona kosztami transportu. Obecnie pomnik znajduje się na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni. Niebawem przejdzie konserwację. Po jej zakończeniu wskazane zostanie miejsce, gdzie obiekt zostanie postawiony.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Komentarze:

Wielki sukces GKS-u Pniówek

Wielki sukces GKS-u Pniówek

4 sierpnia 2020 r. Górniczy Klub Sportowy Pniówek 74 zdobył Puchar Polski Śląskiego Związku Piłki Nożnej
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę

Samorządowcy pytają o czerwoną strefę

łodarze samorządów w powiecie chcą zweryfikowania, czy powiat pszczyński słusznie został przyporządkowany do tzw. czerwonej strefy z największym...
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

drugiej połowie sierpnia rozpoczną się prace związane z kompleksową modernizacją nawierzchni boiska "Orlik" przy Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji...
Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie

Chatka żubra przy Pokazowej Zagrodzie

W wakacje w sąsiedztwie Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie otwarta została "Chatka żubra"
Komunikat Burmistrza Pszczyny

Komunikat Burmistrza Pszczyny

Złap wodę! I podaj dalej!

Złap wodę! I podaj dalej!

ląski Związek Gmin i Powiatów rozpoczął akcję „Złap wodę! I podaj dalej”. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców województwa śląskiego do...