Zapobiec zakażeniu

10.08.2006, 13:43

Pszczyna, Śląsk, kraj

Od niedawna dużo mówi się o podwyższonej ilości zachorowań na zapalenie opon mózgowych oraz zatruciach pokarmowych. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Tychach informuje jednak, że nie ma jak na razie zagrożenia epidemią.


W Europie średnia zapadalność na zapalenie opon mózgowych określana jest na 1-3 przypadków na 100 tys. ludzi. Na terenie Powiatu Pszczyńskiego od kilku lat stwierdzano zachorowania sporadyczne. W zeszłym oraz bieżącym roku zarejestrowano po 1 przypadku zachorowań. Warto jednak zapoznać się z tą przypadłością, aby w razie zachorowania od razu zgłosić się do lekarza.

Bakteryjne ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołują różne bakterie. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bliski, bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem zarazka. Zakażenie dwoinką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych może przebiegać jako posocznica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznica z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy to: wysoka gorączka, sztywność karku, wysypka i zaburzenia świadomości. W najcięższych przypadkach mogą one szybko się nasilać prowadząc do śpiączki i zgonu. Śmiertelność przy inwazyjnej chorobie meningokokowej (na którą zapadło już kilkoro nastolatków z Bytomia) szacowana jest na 10-13%, jednak gdy dołączy się wstrząs septyczny sięgać może 50%. O rokowaniu decyduje szybkość rozpoznania choroby i wdrożenia leczenia.

Zapaleniu opon mózgowych można zapobiegać poprzez szczepienia. Dostępne na rynku szczepionki chronią przed zachorowaniem wywołanym typami A i/lub C. Nie chronią jednak przed zachorowaniem spowodowanym serotypem B dwoinki. Wszystkie osoby z kontaktu z chorym powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Wg Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach na terenie województwa śląskiego wzrasta także liczba zakaźnych zatruć pokarmowych. Do wystąpienia choroby dochodzi przez spożycie zakażonej żywności lub wody. Zakaźne zatrucia pokarmowe mogą być spowodowane przez bakterie (salmonella, shigella, gronkowce, yersinia itp.) wirusy (rotawirusy, adenowirusy i in.) grzyby, pierwotniaki. W ciepłej porze roku bakterie rozwijają się szybciej i zakażają różne produkty spożywcze - np. jaja, mięso, mleko itp. W związku z tym, latem zdarza się więcej zaburzeń przewodu pokarmowego.

Choroba manifestuje się biegunką, bólami brzucha, mdłościami i wymiotami. Zaburzeniom pokarmowym może towarzyszyć gorączka, ogólne złe samopoczucie. Do profilaktyki zaliczyć należy czynności takie jak: mycie rąk, jedzenia oraz naczyń i sprzętów kuchennych; unikanie przechowywanie żywności w niskiej temperaturze; gotowanie żywności, gdyż wysoka temperatura zabija bakterie, nie spożywanie surowych jaj itp.

Najważniejsze jest jednak szybkie zgłoszenie się do lekarza i wykrycie choroby.

(źródło: powiat.pszczyna.pl)

ez

T G+ F

Komentarze:

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”