(fot. pixabay)

Znamy program pierwszych pszczyńskich Eko Targów

Pszczyna
25.02.2020, 07:42

Podczas pierwszych pszczyńskich Eko Targów będzie komplet wystawców. Zainteresowanie firm udziałem w imprezie jest bardzo duże. O szerokiej gamie produktów i usług odwiedzający targi dowiedzą się za dwa tygodnie. Stoiska będą czynne w dniach  6-7 marca w Koszarach Ułańskich.

 Odwiedzający targi będą mogli kupić nabiał kozi i krowi, sery korycińskie, chleby żytnie, tradycyjne wędliny, ryby, tradycyjnie tłoczone oleje, orzechy laskowe, naturalne kosmetyki, miody, naturalne przyprawy i zioła, oliwki, oliwy, kiełki i jadalne pędy roślin, chałwy, baklawy i wiele innych naturalnych i tradycyjnie wytwarzanych produktów.

- Coraz większą uwagę zwracamy na jakość produktów, które kupujemy. Cieszę się, że do udziału w pierwszych targach zgłosiło się tak dużo podmiotów. Eko Targi to kolejne wydarzenie mające miejsce na terenie miejskiego targowiska. Dotychczasowe imprezy zakończyły się sukcesem. Mam nadzieję, że podobnie będzie w tym przypadku - komentuje burmistrz Dariusz Skrobol.

W Koszarach Ułańskich zaprezentuje się studio masażu twarzy, tj. japońskiego liftingu twarzy, przy użyciu organicznego olejku różanego. Dodatkowo odbędą się warsztaty z plecenia toreb na zakupy i hodowli kiełek oraz prelekcje w duchu „zero waste” - np. jak nie produkować śmieci w życiu codziennym?

W trakcie dwudniowych targów wystawcy opowiedzą o procesie produkcyjnym. Będzie także okazja do tego, aby zobaczyć, jak część produktów jest wytwarzana. Jeden z wystawców zaprezentuje proces tłoczenia olejów. Doskonale zna i chętnie dzieli się wiedzą o właściwościach zdrowotnych oleju.

- Od września ubiegłego roku staramy się rozszerzyć działalność Koszar Ułańskich, m. in. organizując comiesięczne wyprzedaże garażowe. Pod koniec ubiegłego roku zorganizowaliśmy również dwie wyjątkowo udane edycje giełdy narciarskiej. Teraz przyszedł czas na Eko Targi. Chcielibyśmy, aby to wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzu pszczyńskich imprez i stało się wydarzeniem cyklicznym. Zaprosiliśmy do współpracy lokalnych wystawców, oferujących naturalne produkty - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Udział w targach potwierdziła m.in. piekarnia, której chleb otrzymał  I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” - Poświętne 2017. Powstaje on na bazie mąki pochodzącej z lokalnych młynów, a jego produkcja oparta jest na tradycyjnej metodzie wytwarzania ciasta żytniego. Do Pszczyny przyjedzie także firma, która może pochwalić się złotym medalem w kategorii „Skarby Natury - Warszawa 2013” za polędwicę dojrzewającą.

Program Eko Targów 6 -7 marca, godz. 9.00 - 17.00 Koszary Ułańskie

Piątek:

- godz. 9.00 - otwarcie pierwszych w Pszczynie Eko Targów: gmina Pszczyna - promocja woreczków wielokrotnego użytku na warzywa.

- godz. 9.00 - 17.00 prelekcja o olejach i tłoczenie oleju na żywo w dużym namiocie - stoisko Dobra Natura.

- godz. 10.00 - 11.00 prelekcja - Wprowadzenie do „zero waste”.

- godz. 11.15 - 11.45 warsztaty z upcyklingowych toreb z t-shirtów - uczestnicy przynoszą własne koszulki - grupa maksymalnie 15 osób, prowadzone przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty z Katowic: Monika Stępień.

- godz. 12.00 - 12.30 warsztaty z upcyklingowych toreb z t-shirtów - uczestnicy przynoszą własne koszulki - grupa maksymalnie 15 osób, prowadzone przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty z Katowic: Monika Stępień.

- godz. 14.00 - 15.00 prelekcja - Marnowanie żywności oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.

Sobota:

- godz. 9.00 - 17.00 prelekcja o olejach i tłoczenie oleju na żywo w dużym namiocie - stoisko Dobra Natura.

- godz. 9.00 - 17.00 wystawa edukacyjna inicjatywy Świat w Naszych Rękach „Zero waste” - życie bez śmieci w praktyce - w dużym namiocie na stanowisku Woskowijki Owijamy w Bawełnę.

- godz. 10.00 - 12.00 Punkt hodowli kiełek - kiełki pokazowe w słoikach w różnej fazie wzrostu. Jak założyć kiełkownicę, i które kiełki najłatwiej się utrzymują? Stoisko w dużym namiocie: Katarzyna Kaniewska.

- godz. 10.00 - 10.45 prelekcja Wermikompostowanie (prezentacja kompostownika) prowadzona przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty z Katowic: Monika Stępień.

- godz. 11.00 - 11.45 prelekcja „zero waste” - życie bez śmieci w praktyce prowadzona przez Annę Chęć z inicjatywy Świat w Naszych Rękach.

- godz. 11.00 - 14.00 warsztaty plecenia toreb techniką makramy prowadzone przez Hand Kraft. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Lewe skrzydło Koszar Ułanskich.

- godz. 12.00 - 12.30 prezentacja - czym są i jak działają kopuły geodezyjne - prowadzi ekspert  Tomasz Czeczko - Kosmiczna Architektura Ogrodowa.

- godz. 12.45 - 13.15 warsztaty z upcyklingowych toreb z t-shirtów - uczestnicy przynoszą własne koszulki - grupa maksymalnie 15 osób, prowadzone przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty z Katowic: Monika Stępień.

- godz. 14.00 - 15.00 prelekcja „Ekonomia współdzielenia - wymienialniki i kawiarenki naprawcze” prowadzona przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty z Katowic: Monika Stępień.

- godz. 15.15 - 15.45 warsztaty z upcyklingowych toreb z t-shirtów - uczestnicy przynoszą własne koszulki - grupa maksymalnie 15 osób, prowadzone przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty z Katowic: Monika Stępień.

 

(źródło: UM Pszczyna)

KK

T G+ F

Komentarze:

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”