Eko-Centrum w Goczałkowicach (fot. Eko-Centrum)

Co się stało z radarem ostrzegającym o załamaniu pogody?

Goczałkowice-Zdrój
17.08.2015, 11:02

W ostatnim czasie, zapewne za sprawą nietypowych zjawisk meteorologicznych wiele osób pyta o radar, który był zainstalowany na tarasie budynku Eko-Centrum w Goczałkowicach-Zdroju (przy zaporze). Wiele osób zastanawia się, dlaczego inwestor odstąpił od realizacji zamierzenia. Co się stało z radarem? Dlaczego radar został zdemontowany?

Radar został zamontowany w czerwcu ubiegłego roku. Temu wydarzeniu towarzyszył ogólny entuzjazm. Inwestor, czyli Ekoenergia Silesia S.A. z Katowic podkreślał, że jest to pierwsze tak nowoczesne urządzenie w kraju do skutecznego ostrzegania przed zagrożeniami pogodowymi, a zarazem cenne narzędzie dydaktyczne dla pracowników i studentów śląskich uczelni.

Samorządowcy, a także mieszkańcy powiatu pszczyńskiego upatrywali w radarze nowej generacji szanse na precyzyjne i odpowiednio wcześnie sygnalizowane ostrzeżenia meteorologiczne. Pełna synchronizacja z detektorem burzowym i pasmo X, czyli częstotliwość wolna od zakłóceń przez sieci WiFi to kolejne atuty wymieniane przez osoby zaangażowanie w montaż radaru (pasmo X jest używane głownie przez satelity telekomunikacyjne oraz radary wojskowe).

Zdemontowany po testach

To miało być urządzenie, dzięki któremu można sporządzać bardzo dokładne prognozy dla opadów deszczu, śniegu i gradu. I ewentualnie, jeżeli warunki na to pozwoliłyby, odpowiednio szybko zabezpieczyć się, np. przeparkować samochód, zmienić plan podróży samochodem itp.

Radar został zdemontowany po trzech miesiącach testów i przekazany z powrotem producentowi, który wypożyczył to urządzenie na czas testów. W założeniach spółki było bowiem to, że decyzja o jego zakupie zostanie podjęta, jeżeli badania zakończą się pomyślnie. Właściwy radar, zamontowany na stałe, na 12-metrowym słupie miał się pojawić po załatwieniu wszystkich formalności, co miało nastąpić najwcześniej na wiosnę 2015 r.

W okresie od czerwca do października 2014 r. toczyło się postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej. 4 listopada 2014 r. wójt gminy kierując się opiniami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wydał postanowienie o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska oraz sporządzeniu raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa masztu radarowego oraz montaż radaru meteorologicznego MMR 50 na budynku EKOCENTRUM w Goczałkowicach-Zdroju przy ul. Jeziornej".

Z uwagi na brak wspomnianego raportu, wójt gminy tego samego dnia zawiesił postępowanie do czasu przedłożenia w/w dokumentu w Urzędzie Gminy.

Przedmiotowy raport wraz z wnioskiem o wznowienie postępowania wpłynął do Urzędu Gminy 15 czerwca 2015 r. Postępowanie wznowiono 22 czerwca i następnego dnia raport przesłano do RDOŚ oraz Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach, który 23 lipca wydał opinię pozytywną, zarazem określając warunki, które inwestor winien spełnić przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Radar wróci

RDOŚ pismem z dnia 21.07.2015 r. wezwał inwestora do uzupełnienia raportu w terminie do 14 dni od otrzymania wezwania. Na dzień dzisiejszy gmina Goczałkowice-Zdrój oczekuje na ostateczne stanowisko RDOŚ, które stanowi podstawę do wydania decyzji środowiskowej.

W drugiej połowie kwietnia br. inwestor ogłosił przetarg na zakup i dostawę radaru. Przetarg wygrała firma słowacka z Bratysławy. Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia ukazało się na stronie internetowej spółki Ekoenergia Silesia S.A. w połowie maja br.
UG Goczałkowice-Zdrój

 

pako

T G+ F

Komentarze:

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”