(fot. Katarzyna Kłym)

Powiatowe obchodzy 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów

Powiat
04.06.2019, 14:10

Żeby uczcić ważne, historyczne chwile sprzed lat - 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów - Starostwo Powiatowe w Pszczynie częstowało mieszkańców „Kawą wolności”.

We wtorek, 4 czerwca br., powiat pszczyński włączył się w obchody 30-lecia wyborów, które zmieniły nasz kraj. W samo południe przed budynkami Starostwa Powiatowego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego uczniowie, mieszkańcy i pracownicy starostwa, wspólnie odśpiewali dwie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

- Dzisiejsza data i okoliczności z nią związane są bardzo ważne. 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. To wydarzenie okazało się źródłem przemian politycznych w Polsce i Środkowo-Wschodniej Europie. Zwyciężyła demokracja, narodziło się społeczeństwo obywatelskie – podkreślił zastępca starosty, Damian Cieszewski. 

Starostwo Powiatowe uczciło tamto historyczne wydarzenie niecodziennym pomysłem, częstując mieszkańców "Kawą Wolności".

- Gorący napój serwowany jest w kubku, do którego dołączona jest karteczka - wizytówka, przypominająca o ważnych dla Polek i Polaków wartościach: wolności, solidarności, otwartości i obywatelskości - mówi starosta Barbara Bandoła, która zaprosiła kawiarnie z terenu powiatu do włączenia się w tę inicjatywę. „Kawa Wolności serwowana będzie w kilkunastu kawiarniach do 11 czerwca br.

 W auli Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego zorganizowany został wykład pn. "Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 r. Ich przebieg i konsekwencje", który poprowadził dr hab. prof. UŚ Kazimierz Miroszewski.

Z inicjatywy nauczyciela historii, Stanisława Janosza, została także zorganizowana wystawa, poświęcona 30. rocznicy wyborów czerwcowych ’89. Ekspozycja, którą można obejrzeć w budynku starostwa, prezentuje m.in. obwieszczenia, plakaty, artykuły oraz zdjęcia z tamtego okresu.

fot. powiat

 

KK

T G+ F

Komentarze:

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Już 182 zawodników zapisało się do Pszczyńskiego Biegu Powstańczego, który odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia br.
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

owiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie informuje, że we wtorek, 16 lipca wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz ruchu na odcinku drogi powiatowej - ul. Głównej w...
10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

towarzyszenie Społeczno-Kulturalne Karola Miarki z Pielgrzymowic pozyskało fundusze na działalność wspierającą promocję i ochronę lokalnych tradycji i...
XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

W niedzielę, 14 lipca odbył się XII Memoriał Kolarski im. Kazimierza Gazdy. W zawodach wzięło udział ok. 300 zawodników
Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

d 26 lipca br. strefa użytkowania samoobsługowej wypożyczalni rowerów obejmująca Goczałkowice-Zdrój oraz Pszczynę zostanie poszerzona o Tychy. Dzięki...
Dziyń Ślónskij Fany

Dziyń Ślónskij Fany

W poniedziałek, 15 lipca przypada Dzień Śląskiej Flagi. Z tej okazji ulice w wielu śląskich miastach zostały przyozdobione żółto-niebieskimi flagami