Spotkanie ze Zbigniewem Podsiadłym podczas IV Festiwalu Fotografii Ojczystej, 25.10.2019

Światłem i wrażliwością - Festiwal Fotografii Ojczystej w Goczałkowicach-Zdroju

Goczałkowice-Zdrój
28.10.2019, 14:52

Już po raz czwarty w Goczałkowicach-Zdroju, w dniach 24-27 października trwał  Festiwal Fotografii Ojczystej. Podczas wydarzenia zostały wręczone nagrody dla laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Polska jest Piękna" oraz nagroda "Semper in Altum" im. Mieczysława Wielomskiego dla Janusza Chojnackiego. Wystawy można oglądać w przestrzeni Uzdrowiska.

Ideę „fotografii ojczystej” stworzył Jan Bułhak, który uważał, że tuż po odzyskaniu niepodległości trzeba Polakom pokazać odrodzone państwo polskie za pomocą fotografii nie tylko dokumentalnej, ale jednocześnie posiadającej wysoką jakość artystyczną. Po prawie 100 latach sięgnął po ideę Bułhaka Mieczysław Wielomski, tworząc goczałkowicki festiwal i konkurs. Fotografik i prezes Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw nicości”, które jest organizatorem wydarzenia, zmarł w ubiegłym roku. Na tegoroczną edycję zostali zaproszeni goście powiązani z Wielomskim zawodowo i artystycznie -  związani ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Zbigniew Podsiadło i Janusz Chojnacki oraz członek Fotoklubu RP - Kazimierz Jastrzembski. 

Na Festiwal zapraszani są fotograficy, których twórczość ma w sobie ducha fotografii ojczystej, choć sam autor nie musi używać tego terminu w odniesieniu do swojej twórczości. Jak mówił Jan Bułhak, „Fotografia ojczysta w moim rozumieniu i w mojej wieloletniej pracy jest odtwarzaniem stanu i walorów kraju ojczystego, doprowadzonym do możliwie najwyższej wymowy artystycznej”. Jak przyznaje Lucyna Romańska, kurator Festiwalu, to jedyna zasada, którą kierują się organizatorzy przy doborze wystaw.

Kazimierz Jastrzembski podczas wernisażu wystawy ”Śląsk - pod zimną gwiazda północy”

Festiwal został otwarty 24 października w galerii "Starego Dworca" wernisażem wystawy "Śląsk - pod zimną gwiazdą północy" Kazimierza Jastrzembskiego. W cyklu autor przedstawił industrialne plenery Górnego Śląska w konwencji piktorialnej. W ten sposób złożył twórczy hołd Wielomskiemu, który tę stylistykę zaproponował do ukazywania naszego regionu. - Nie jest to ani pełny obraz Śląska, ani całkiem nieobiektywny. Najlepiej klimat tej wystawy oddałyby słowa bluesowej piosenki Jana Skrzeka „O mój śląsku, umierasz mi w biały dzień”. Stylistyka nawiązuje do twórczości Wielomskiego. Mieczysław Wielomski doskonale czuł się w śląskim środowisku, na podwórkach, potrafił nawiązać kontakt z ludźmi, którzy tu żyli, czuł się tu dobrze. Ale muszę przyznać, że ja nie od razu polubiłem te rejony” – mówił Jastrzembski. 

W piątek w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy "Łemkowyna" Zbigniewa Podsiadły. Autor  podczas prezentacji swoich prac przybliżył historię uwiecznionej na fotografiach Łemkowszczyzny, opowiedział o napotkanych tam przez siebie ludziach, zawiązanych przyjaźniach, a przede wszystkim o architekturze, zabytkowych cerkwiach i prawosławnych cmentarzach. Uczestnicy spotkania mieli też okazję zapoznać się z wcześniejszą twórczością artysty z lat 70 i 80., kiedy fotografował m.in. pejzaże śląskich miast, zajmował się fotografią reportażową, wykonywał akty.

26 października w galerii "Weranda" zaprezentowano wystawę Janusza Chojnackiego "Chojnacki Janusz Piktorialnie". Jak wspominał artysta, miłością do nieoczywistych kadrów mieszczących się we współczesnym nurcie piktorialnym zaraził go M. Wielomski, czołowy przedstawiciel nurtu modern piktorializmu. Chojnacki otrzymał nagrodę specjalną "Semper in Altum" im. Mieczysława Wielomskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii artystycznej.

Janusz Chojnacki otrzymał nagrodę specjalną ”Semper in Altum”  im. Mieczysława Wielomskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii artystycznej.

Tego dnia wręczono także nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Polska jest Piękna", w którym wzięło udział 134 uczestników, którzy przesłali 1010 zdjęć. Laureackie i wyróżnione prace zostały zamieszczone w albumie oraz na wystawie w holu szpitala Reumatologiczno- Rehabilitacyjnego (ul. Uzdrowiskowa 54). Galę wręczenia nagród uświetnił koncert jazzowy duetu Tomasza Grabowskiego (gitara) i Piotra Chomickiego (kontrabas).

Organizatorami dorocznego festiwalu są: goczałkowickie Stowarzyszenie Fotograficzne "Przeciw Nicości", Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Festiwal Fotografii Ojczystej jest objęty patronatem Fotoklubu RP, którego honorowym członkiem jest Stowarzyszenie „Przeciw nicości”. Imprezę wsparł powiat pszczyński i gmina Goczałkowice-Zdrój. - Cieszymy się, że mamy takie wsparcie w osobie pani Zofii Szołdry – dyrektora GOK w Goczałkowicach-Zdroju, która także uważa, że na poziomie gminy można zorganizować nie tylko imprezę masową, ale także promującą sztukę wysoką i zgromadzić ludzi, którzy będą nią prawdziwie zainteresowani.  – mówiła podczas otwarcia Lucyna Romańska, kuratorka festiwalu i sekretarz Stowarzyszenia "Przeciw nicości". 

Wystawy można oglądać w goczałkowickich galeriach „Stary Dworzec”, GOK, „Weranda” do końca listopada, natomiast wystawa pokonkursowa w holu głównym Uzdrowiska będzie otwarta do końca roku.

                                                                                            

                                                                                      

ar

T G+ F

Komentarze:

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie

d wielu lat w okresie bożonarodzeniowym spotykamy się na Pszczyńskim Jarmarku Świątecznym. Z powodu pandemii w tym roku to tradycyjne wydarzenie nie...
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

35 lat Muzeum Prasy Śląskiej

uzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie obchodzi 35-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok...
Uhonorowani przez Sybiraków

Uhonorowani przez Sybiraków

Sybiracy w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczyli odznaki władzom powiatu i pracownicom pszczyńskiego starostwa
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

rzyszłoroczne wydatki gminy Pszczyna wyniosą niemal 324 mln zł. Taką decyzję podjęli radni, którzy opowiedzieli się za przyjęciem uchwały...
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

15 grudnia Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój przyjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem do premiera dotyczącym uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Już wkrótce Gmina Pawłowice będzie miała swój profil na Instagramie. Z tej okazji ogłoszony został konkurs „Pierwsze zdjęcie na Instagramie”