Sześciu radnym powiatowym wygaszono mandaty!

Powiat
12.03.2019, 21:33

Wojewoda śląski wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia wyborów ponownych do Rady Powiatu Pszczyńskiego w okręgu wyborczym nr 4 (sołectwa w gminie Pszczyna). To konsekwencja postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 9 stycznia br.

Sąd Okręgowy w Katowicach w postanowieniu z 9 stycznia br. stwierdził nieważności wyników głosowania w okręgu nr 4 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. W komisji tej doszło błędnego ustalenia wyników wyborów.

- Błąd polegał na tym, że w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 w sposób nieprawidłowy przypisano dwóm komitetom wyborczym z list nr 18 i nr 19 (KW Liga Samorządowa Pierwsza oraz KWW Ziemia Pszczyńska – od red.) liczbę oddanych głosów. Głosy oddane na poszczególnych kandydatów z listy nr 18 zaliczono kandydatom umieszczonym na tych samych pozycjach, ale na liście nr 19 i odwrotnie - informuje sędzia Marian Krzysztof Zawała, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Katowicach.

Z dniem podania do publicznej wiadomości zarządzenia wojewody (12 marca) wygasły mandaty sześciu radnych wybranych 21 października 2018 r. do Rady Powiatu Pszczyńskiego w okręgu nr 4: Aleksandra Malchera (KW Prawo i Sprawiedliwość), Zdzisława Grygiera (KW Liga Samorządowa Pierwsza), Waldemara Lipusa (KW Liga Samorządowa Pierwsza), Grzegorza Wanota (KWW Ziemia Pszczyńska), Michała Pudełki (KW Ziemia Pszczyńska) oraz Janusza Orlika (KWW Ziemia Pszczyńska).

Postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach i zarządzenie wojewody śląskiego nie oznaczają jednak, że jeszcze raz odbędzie się głosowanie. Przeprowadzenie wyborów ponownych polegać będzie na ponownym przeliczeniu głosów w wyborach do Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 21 października 2018 r. w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. Na tej podstawie ustalone zostaną ostateczne wyniki dla okręgu nr 4 oraz nastąpi prawidłowy podział mandatów w tym okręgu.

Ponowne przeliczenie głosów i dokonanie podziału mandatów wyznaczono na 31 marca br. Do tego czasu Rada Powiatu Pszczyńskiego będzie obradować w okrojonym składzie.

 

 

jack

T G+ F

Komentarze:

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!

Już 182 zawodników zapisało się do Pszczyńskiego Biegu Powstańczego, który odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia br.
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

owiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie informuje, że we wtorek, 16 lipca wprowadzony zostanie tymczasowy zakaz ruchu na odcinku drogi powiatowej - ul. Głównej w...
10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

10 tys. zł dla Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Karola Miarki

towarzyszenie Społeczno-Kulturalne Karola Miarki z Pielgrzymowic pozyskało fundusze na działalność wspierającą promocję i ochronę lokalnych tradycji i...
XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

XII Memoriał im. Kazimierza Gazdy

W niedzielę, 14 lipca odbył się XII Memoriał Kolarski im. Kazimierza Gazdy. W zawodach wzięło udział ok. 300 zawodników
Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

Wspólna wypożyczalnia rowerów: Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna i Tychy

d 26 lipca br. strefa użytkowania samoobsługowej wypożyczalni rowerów obejmująca Goczałkowice-Zdrój oraz Pszczynę zostanie poszerzona o Tychy. Dzięki...
Dziyń Ślónskij Fany

Dziyń Ślónskij Fany

W poniedziałek, 15 lipca przypada Dzień Śląskiej Flagi. Z tej okazji ulice w wielu śląskich miastach zostały przyozdobione żółto-niebieskimi flagami