Sześciu radnym powiatowym wygaszono mandaty!

Powiat
12.03.2019, 21:33

Wojewoda śląski wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia wyborów ponownych do Rady Powiatu Pszczyńskiego w okręgu wyborczym nr 4 (sołectwa w gminie Pszczyna). To konsekwencja postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 9 stycznia br.

Sąd Okręgowy w Katowicach w postanowieniu z 9 stycznia br. stwierdził nieważności wyników głosowania w okręgu nr 4 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. W komisji tej doszło błędnego ustalenia wyników wyborów.

- Błąd polegał na tym, że w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 w sposób nieprawidłowy przypisano dwóm komitetom wyborczym z list nr 18 i nr 19 (KW Liga Samorządowa Pierwsza oraz KWW Ziemia Pszczyńska – od red.) liczbę oddanych głosów. Głosy oddane na poszczególnych kandydatów z listy nr 18 zaliczono kandydatom umieszczonym na tych samych pozycjach, ale na liście nr 19 i odwrotnie - informuje sędzia Marian Krzysztof Zawała, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Katowicach.

Z dniem podania do publicznej wiadomości zarządzenia wojewody (12 marca) wygasły mandaty sześciu radnych wybranych 21 października 2018 r. do Rady Powiatu Pszczyńskiego w okręgu nr 4: Aleksandra Malchera (KW Prawo i Sprawiedliwość), Zdzisława Grygiera (KW Liga Samorządowa Pierwsza), Waldemara Lipusa (KW Liga Samorządowa Pierwsza), Grzegorza Wanota (KWW Ziemia Pszczyńska), Michała Pudełki (KW Ziemia Pszczyńska) oraz Janusza Orlika (KWW Ziemia Pszczyńska).

Postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach i zarządzenie wojewody śląskiego nie oznaczają jednak, że jeszcze raz odbędzie się głosowanie. Przeprowadzenie wyborów ponownych polegać będzie na ponownym przeliczeniu głosów w wyborach do Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 21 października 2018 r. w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. Na tej podstawie ustalone zostaną ostateczne wyniki dla okręgu nr 4 oraz nastąpi prawidłowy podział mandatów w tym okręgu.

Ponowne przeliczenie głosów i dokonanie podziału mandatów wyznaczono na 31 marca br. Do tego czasu Rada Powiatu Pszczyńskiego będzie obradować w okrojonym składzie.

 

 

jack

T G+ F

Komentarze:

Razem czy osobno w sprawie noclegowni

Razem czy osobno w sprawie noclegowni

Czy gminom powiatu uda się wspólnie utworzyć noclegownię dla bezdomnych?
Żubrowisko: zgłoszenia zespołów tylko do piątku

Żubrowisko: zgłoszenia zespołów tylko do piątku

egoroczny Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych „Żubrowisko” zbliża się wielkimi krokami. Do 29 marca organizatorzy czekają na zgłoszenia...
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio

Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio

Dochód z dwóch koncertów kolęd został już przekazany Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

ielkimi krokami zbliża się rekrutacja do szkół średnich. Tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych stoją przed ważnym wyborem, którą...
Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?

Czy pszczyńscy nauczyciele będą strajkować?

Widmo strajku nauczycieli wisi także nad Pszczyną. Domagają się wyższych płac
Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna

Zmiana na stanowisku sekretarza w gminie Pszczyna

Celina Biel, dotychczasowa sekretarz odeszła na emeryturę. Zastąpiła ją Urszula Piesiur