Sześciu radnym powiatowym wygaszono mandaty!

Powiat
12.03.2019, 21:33

Wojewoda śląski wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia wyborów ponownych do Rady Powiatu Pszczyńskiego w okręgu wyborczym nr 4 (sołectwa w gminie Pszczyna). To konsekwencja postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 9 stycznia br.

Sąd Okręgowy w Katowicach w postanowieniu z 9 stycznia br. stwierdził nieważności wyników głosowania w okręgu nr 4 w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. W komisji tej doszło błędnego ustalenia wyników wyborów.

- Błąd polegał na tym, że w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 w sposób nieprawidłowy przypisano dwóm komitetom wyborczym z list nr 18 i nr 19 (KW Liga Samorządowa Pierwsza oraz KWW Ziemia Pszczyńska – od red.) liczbę oddanych głosów. Głosy oddane na poszczególnych kandydatów z listy nr 18 zaliczono kandydatom umieszczonym na tych samych pozycjach, ale na liście nr 19 i odwrotnie - informuje sędzia Marian Krzysztof Zawała, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Katowicach.

Z dniem podania do publicznej wiadomości zarządzenia wojewody (12 marca) wygasły mandaty sześciu radnych wybranych 21 października 2018 r. do Rady Powiatu Pszczyńskiego w okręgu nr 4: Aleksandra Malchera (KW Prawo i Sprawiedliwość), Zdzisława Grygiera (KW Liga Samorządowa Pierwsza), Waldemara Lipusa (KW Liga Samorządowa Pierwsza), Grzegorza Wanota (KWW Ziemia Pszczyńska), Michała Pudełki (KW Ziemia Pszczyńska) oraz Janusza Orlika (KWW Ziemia Pszczyńska).

Postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach i zarządzenie wojewody śląskiego nie oznaczają jednak, że jeszcze raz odbędzie się głosowanie. Przeprowadzenie wyborów ponownych polegać będzie na ponownym przeliczeniu głosów w wyborach do Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 21 października 2018 r. w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 z siedzibą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łące. Na tej podstawie ustalone zostaną ostateczne wyniki dla okręgu nr 4 oraz nastąpi prawidłowy podział mandatów w tym okręgu.

Ponowne przeliczenie głosów i dokonanie podziału mandatów wyznaczono na 31 marca br. Do tego czasu Rada Powiatu Pszczyńskiego będzie obradować w okrojonym składzie.

 

 

jack

T G+ F

Komentarze:

gorący temat
Alarm przeciwpowodziowy w powiecie pszczyńskim

Alarm przeciwpowodziowy w powiecie pszczyńskim

e względu na sytuację spowodowaną intensywnymi opadami deszczu, starosta Barbara Bandoła podjęła decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego na...
Wybierzemy europosłów

Wybierzemy europosłów

26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Na kogo mogą głosować mieszkańcy powiatu pszczyńskiego?
Ciągle pada, ale sytuacja stabilna

Ciągle pada, ale sytuacja stabilna

Mimo ulewnego deszczu na razie sytuacja powodziowa w powiecie pszczyńskim jest stabilna
66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"

66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"

66-latek z Pszczyny usłyszał już zarzut kradzieży telefonu
Policja szuka świadków wypadku w Górze

Policja szuka świadków wypadku w Górze

Pszczyńscy policjanci szukają świadków zdarzenia drogowego, do którego doszło 7 maja ok. godz. 21.10 na ul. Długiej w Górze
6-letni chłopiec wypadł z okna

6-letni chłopiec wypadł z okna

aki był dokładny przebieg zdarzenia z 21 maja, w którym ucierpiał 6-latek, jeszcze nie wiadomo. Chłopiec po tym, jak wypadł z okna, z bólem brzucha...